Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Společnost

V pátek se opět otevřou církevní stavby v oblíbené Noci kostelů

​V letošním ročníku Noci kostelů bude v Ostravsko-opavské diecézi otevřeno 96 kostelů, z toho 69 katolických kostelů a kaplí a 27 kostelů a modliteben dalších křesťanských církví.

Také katedrála Božského Spasitele v Ostravě bude otevřena veřejnosti a koná se zde program. Foto: Tomáš Svoboda

Do organizace se zapojí se přibližně 600 dobrovolníků. Programy akcde, která se koná v pátek 28. května, letos budou připravovány v omezené míře, aby byla respektována platná protiepidemická opatření.

Mezi nové nabídky patří možnost navštívit několik kapliček v okolí Bílovce a Fulneku na kole včetně malých odměn pro poutníky. Poprvé budou do Noci kostelů také zařazeny některé kostely v Beskydech na Gruni (kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů), ve Starých Hamrech (kostel sv. Jindřicha) a v Ostravici (kostel Nejsvětější Trojice a evangelický kostel na Hamrovicích). Tyto kostely lze rovněž objet na kole.

Letos poprvé proběhne společné ekumenické zahájení Noci kostelů v katedrále Božského Spasitele v Ostravě v 18 hodin se společnou modlitbou zástupců křesťanských církví za Ostravu.

Informace k Noci kostelů lze najít v časopise „Poutnické novinky“ a na webu www.nockostelu.cz. Letos nová je také aplikace Noc kostelů pro telefony (se systémem Android).

Některé chrámy budou otevřeny od 29. května do 31. října

V průběhu letní sezóny bude otevřeno 33 kostelů a 2 kostelní věže (o 2 objekty více než v roce 2020), z toho 5 celodřevěných kostelů a dva polodřevěné kostely.

Nově otevřené kostely, které nebyly otevřeny v předešlých letech:

· Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě

· Kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku

· Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu

· Kostel sv. Jana Křtitele ve Frenštátě pod Radhoštěm

· Kostel sv. Bedřicha na Bílé (dřevěný)

V kostelích budou k dispozici průvodci schopní poskytnout informace ke kostelům. Budou dodržována platná hygienická opatření (aktuálně v interiéru roušky, desinfekce k dispozici, průvodci testováni).

Přehled návštěvnosti kostelů v projektu Otevřené chrámy v předchozích letech:

2017: 139 tisíc

2018: 168 tisíc

2019: 187 tisíc

2020: 147 tisíc (omezená doba od 8. 6. do 11. 10. 2020, protiepidemická opatření).

Zavřít reklamu