Nejnovější zprávy: Nic dramatického. Za týden přibylo v kraji 95 lidí s covidem-19 Módní přehlídka Beata Rajské rozzářila opavské náměstí

Kultura

V Ostravě vzniká internetové rádio, bude hrát jen hudbu z regionu

​Internetový kulturní portál Ostravan.cz chce spustit hudební rádio, které bude vysílat výhradně tvorbu autorů a produkci interpretů spojených s Moravskoslezským krajem.

V tomto směru půjde o republikový unikát. Autor projektu Aleš Honus tvrdí, že internetové rádio bude spuštěno v případě, že se příznivci hudby našeho regionu složí na malé studio, ze kterého se bude hudba pouštět.

„Na Hithitu jsme spustili sbírku, která by měla, podobně jako například referendum, ukázat, jestli lidé o takové rádio stojí. Já věřím, že ano, první ohlasy jsou velmi pozitivní," říká zakladatel Ostravanu Aleš Honus.

Chcete vybrat 100 000 korun, to vám pro rozjezd stačí?
Ano, stačí to nejenom na rozjezd, ale možná i na první měsíc provozu. Vzhledem k tomu, že budeme vysílat pouze přes internet, nepotřebujeme žádné velké investice. Stačí základní technika jako je počítač se speciálním softwarem, mixážní pult, studiové mikrofony a pár kousků nábytku. Případně odměna pro člověka, který nám pomůže s mravenčí prací při vytvoření databáze nahrávek.

Kdo bude rádio financovat dále?
Nejnutnější náklady, pokud tedy nepočítám naši práci, nejsou tak vysoké. Budeme je financovat z reklamy. Je třeba si uvědomit, že půjde o nízkorozpočtový projekt, takže dá se říct, že nám na měsíc bude stačit tolik, co některým jiným rádiím nestačí ani na pár hodin.

Jak bude vypadat hudební náplň rádia - bude vysílat 24 hodin denně?
Samozřejmě, vysílat se bude non-stop. Připravujeme týdenní vysílací schéma, které bude zahrnovat několikahodinové žánrové bloky. Vysílat přitom budeme všechny žánry.

Opravdu si myslíte, že může vedle sebe na jedné stanici existovat klasická hudba, pop, rock, metal, elektronická hudba, folklor a podobně?
A proč ne? Hudba nezná hranice a když bude mít vysílání logickou strukturu a posluchači budou vědět, v který den a ve kterou hodinu se vysílají žánry, které preferují, naladí si blok, který se jim líbí. A myslím, že nikomu neuškodí rozšířit si obzor a poslechnout si i jiné žánry než ty, na které je zvyklý. Mohu slíbit, že přestože jsme shromáždili stovky, možná už tisíce hodin muziky, do playlistů zařadíme jen to, co splňuje základní kvalitativní kritéria. V několik posledních desetiletích zde vzniklo tolik kvalitních nahrávek, že je z čeho vybírat.

Bude mít rádio moderátory?
To samozřejmě záleží na tom, kolik peněz se vybere ve sbírce na Hithitu a jak budeme během vysílání úspěšní v prodeji reklamních časů. Zpočátku ale určitě půjde z 90 procent výhradně o hudební vysílání.

Jaké má rádio ambice, plánujete do budoucna například i nějaké živé přenosy?
Naši hlavní ambicí je pomoci na světlo nahrávkám, které jiná rádia ignorují z důvodů, které jsou mimo mé rozlišovací schopnosti. Chápu, že komerční rádia asi těžko můžou hrát klasickou hudbu nebo různé hudební experimenty, ale problém je v tom, že ona nehrají ani kvalitní současný rock a pop. My chceme rádio dělat jinak. Možná budeme sami proti sobě, ale poslechovost, či spíše podbízení není naší prioritou. Naším cílem je kvalitní obsah. Pokud se ptáte na živé přenosy, tak odpovídám slovy klasika. Nikdy neříkej nikdy. Všechno má svůj čas, ale tato otázka je zatím předčasná.

Bude rádio vysílat jen muziku, nebo i mluvené slovo (debaty, rozhovory, atd)?
Jak jsem řekl, alespoň zpočátku půjde výhradně o pečlivě připravený hudební proud, ale rozhodně budeme chtít přinášet i rozhovory s umělci. Třeba i několikrát týdně. Jak jsem řekl před chvílí, všechno záleží na tom, kolik prostředků se nám podaří získat na zaplacení moderátorů, což bude asi ta největší položka.

Je dosažení cílové částky 100 tisíc korun na Hithitu podmínkou k tomu, aby rádio vzniklo?
Ano. Chceme dělat nekomerční rádio, ale i to něco stojí. A přestože v budoucnu počítáme i s příjmy z prodeje reklamy, takovou částku bychom před spuštěním nedali dohromady. Zadlužovat se nechceme. A hlavně - sbírku na Hithitu vnímám jako takové malé referendum, které nám má říci, zda lidé vůbec takové rádio chtějí a zda má naše snažení smysl.

Kdy byste chtěli začít vysílat?
V ideálním případě to bude zhruba měsíc po ukončení sbírky, tedy v srpnu.