Gastronomie
19/05/2021 Jaroslav Baďura

​V Ostravě vzniká Černý kůň – street food market

Pod ikonickým muralem – nástěnnou malbou koně v Nádražní ulici v Ostravě - vzniká street food market. Místo, kde se spojí ti nejlepší gastronomové nejen z Moravskoslezského kraje.

Kůň je symbolem města a proto se organizátoři rozhodli navázat na tradici a využít prostory v proluce pod malbou koně na Nádražní ulici v centru Ostravy. „Proto název Černý kůň,“ říká jeden ze zakladatelů food marketu Jakub Šusta.

Dodává, že autoři projektu připravují otevření food marketu na červenec 2021.

„Street food je světový trend ve stravování, tak proč jej poprvé nepřivézt na severní Moravu a do Slezska a nabídnout lidem tento fenomén vyzkoušet na vlastní kůži,“ říká spoluautor projektu Petr Hradil.

Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost se potkávat s food trucky i jinde než na festivalech, které jsou v důsledku covidu taktéž omezeny na minimum. Letošní rok se již podruhé nebude konat festival Colours of Ostrava, a tento projekt tak umožní nejen Ostravanům aspoň na chvíli cítit atmosféru tohoto festivalu.

Organizátoři budují příležitost, jak podpořit různorodé podniky v této nelehké době, a reagují také na to, že během léta bude v Ostravě probíhat rekonstrukce Havlíčkova nábřeží. Místním se tak otevře nová možnost, kam si zajít zpříjemnit letní dny.

Město Ostrava je jeden z hlavních partnerů celého projektu, dalším partnerem je Zámek Zábřeh, ale také společnost Ostrawina, která bude poskytovat zázemí vnitřního posezení a toalet ve svém podniku, který s marketem sousedí.

„Celý areál bude osvětlený, oplocený, uzamykatelný a pod dohledem kamer. Pro návštěvníky bude poskytnuto také venkovní posezení, kde si budou moct vychutnávat nejen jídlo, ale také atmosféru,“ uvádí organizátoři marketu.

Partnery z odvětví gastronomie jsou: Dock, Ostrawina, Vaše prasátko, Mutant, Zámek Zábřeh, Comedor Mexicano a v neposlední řadě Farmia Food. „Co se týče Farmia Food, tak to bude opravdový unikát, jelikož se jedná o aquaponickou farmu, kterých je v Česku na takové úrovni málo,“ řekl Magazínu PATRIOT Jakub Šusta.

Jednotlivé provozovny, které budou mít milovníci kvalitní gastronomie možnost v areálu navštívit, budou vybírány s důrazem na kvalitu a různorodost nabídky. Šest vyhlášených ostravských podniků bude v areálu nastálo.

„Momentálně food market Černý kůň komunikuje s desítkami jiných podniků z celé České republiky, které se budou pravidelně střídat. Areál tak bude rozdělen na dvě sekce - statickou a rotující. Statická má za cíl podpořit místní podniky a rotující nabídne Ostravě něco nového.“

Oplocený areál bude pro veřejnost otevřen mezi 11 a 22 hodinou, a to od úterý do neděle. Očekává se provoz vždy do prosince s návazností na vánoční trhy. Potom bude záležet na klimatických podmínkách, ale počítá se s zimní přestávkou do konce února.

„V horizontu tří až čtyř let je v proluce plánována výstavba nového bytového domu, projekt food marketu je tedy dočasného charakteru,“ říká Petr Hradil, spoluvlastník pozemku.

Sdílejte článek