Společnost
22/02/2022 Petr Broulík

V Ostravě se zabydlel nový živočišný druh, zajíc popelnicový

​Znáte tu scénu z Macha a Šebestové? V jednom z prvních dílů oblíbeného seriálu učitelka vyvolala Macha, aby jí řekl, co ví o zajících. Jenže Mach toho věděl o zajících moc málo, znal jenom zajíce na smetaně, a tak pořád jen opakoval: „Zajíc žije v lese, v lese, žije v lese...“ A učitelka řekla: „To ví i malé dítě, že nežije na nádraží.“

Jenomže to už zas tolik neplatí. Někteří zajíci žijí i ve městě jako je Ostrava, třeba ve dvorech nejstarších obvodů socrealistické Poruby. Ostatně tohoto zajíce vyfotografoval před několika dny autor tohoto článku.

Statný, dobře živený ušák mu zkřížil cestu, když kousek před ním přeběhl stezku z rozpadajících se původních dlaždiček mezi stromy, klepáči a tújemi. A pak se zastavil. Po očku koukal, co bude ten člověk pospíchající do práce dělat a docela ochotně mu chvilku pózoval.

Když byly čtyři fotky mobilem hotové, zajíc vystartoval a zmizel někde v dalším dvoře. Možná tam někde mezi těmi porubskými domy pro tisíce obyvatel se spoustou zeleně má svůj pelech. Anebo se vrátil přes areál univerzity někam do lesů kolem známé porubské myslivny.

Pokud však tento zajíc bydlí na památkově chráněném porubském sídlišti, možná se má lépe než jeho kamarádi nebo rodinní příslušníci v lesích nad Porubou, kde je jistě prohání stovky venčených psů. Ostatně není sám, možná někoho překvapí, že v průmyslu zasvěcené Ostravě, kde funguje asi patnáct mysliveckých spolků, žije v okrajových částech města kromě zajíců běžně i vysoká, srnčí či divoká prasata.

Ostravští myslivci už dlouho znají zajíce popelnicového

Také tento zajíc se možná v Ostravě domestikoval a prostě žije ve městě. Už před takovými patnácti lety tehdejší předseda ostravské okresní myslivecké organizace Bedřich Krčmář vyprávěl, že zvěři v Ostravě je dobře, protože její obyvatelé vyhazují do smetí i spoustu jídla. A zvěř má proto dostatek krmení.

A tak se prý v Ostravě například objevil i „nový“ druh zajíce, kterému dali myslivci možná trochu z recese jméno zajíc popelnicový. Rozšiřování městské zástavby v Ostravě totiž dokázalo změnit přirozené chování lesní zvěře. Právě zajíci tak prý dnes běžně žijí v klidných zónách sídlišť.

„V Mariánských Horách pozoruji každý večer asi tři zajíce, kteří tam pravidelně zkontrolují odpadní prostory s popelnicemi. Stačí jim to bohatě na obživu. Dokonce spořádají i suché rohlíky, což by zajíc v normálním prostředí lesa či polí udělal asi jen v době největšího hladu,“ vzpomínal už před lety Bedřich Krčmář.

Sdílejte článek