Kultura
06/06/2024 Petr Sobol

V Ostravě odstartovalo Cirkulum. Návštěvníky bude bavit až do neděle

Foto: se souhlasem Cirkula

Pod magickou kupolí plného šapitó odstartoval festival Cirkulum nezapomenutelným večerem, který rozezněl Slezskoostravský hrad emocemi a úžasem.

Circo Zoé se svým fascinujícím představením Deserance přivedlo diváky na hranici snu a reality, kde každý okamžik balancoval mezi jemnými detaily a vášnivými výbuchy. Publikum bylo nadšené a plné emocí.

Slavnostní zahájení obohatily proslovy, kdy na pódium vystoupili principál festivalu Václav Pokorný, náměstek hejtmana Lukáš Curylo a starostka městského obvodu Ostrava-Poruba Lucie Baránková. Zahájení festivalu bylo nejen oslavou umění a kultury, ale také společným sdílením okamžiků, které budou rezonovat po celý následující týden.

„Jsme nesmírně rádi, že jsme mohli přivítat Circo Zoé, kteří k nám přivezli své vlastní šapitó se svým vystoupením Deserance. Přinášejí do Ostravy představení plné hudby, vzrušení a akrobacie na hraně. Věřím, že v divácích nechají silné dojmy i dlouho po skončení festivalu,“ řekl Václav Pokorný, principál festivalu Cirkulum.

Návštěvníci, kteří vystoupení Circo Zoé nestihli ve středu, nemusí zoufat. Představení Deserance budou hrát každý den festivalu až do neděle. Společně s nimi jsou v areálu nachystaná i další dvě šapita, ve kterých se představí finská Race Horse Company a Cia PakiPaya ze Španělska.

Zahájení přineslo i generální zkoušku Létající Citadely, která proběhla při západu slunce. Akrobaté, balancující na horkovzdušném balónu, vytvořili fascinující podívanou, která kombinovala fyzickou zdatnost a uměleckou eleganci. Přestože premiéry tohoto unikátního představení jsou naplánována až na 6. a 7. června ve 21 hodin, zkouška již naznačila, že se mají diváci na co těšit.

Na festivalu je připravený i bohatý a rozmanitý doprovodný program. Ostravská company BoCirk uvede poprvé své „work in progress“ vystoupení v podání dvojice PiTiPALDi. Adam Holub, všestranný parkourista, a Jan Vrbacký, herec a kaskadér, se vydají na cestu plnou cirkusových experimentů a odhalí možnosti a hranice práce s různými cirkusovými pomůckami. Oficiální premiéra tohoto představení je plánována na podzim.

Doprovodný program nabídne také mnoho zahraničních umělců. Andrej Tomše, provazochodec, návštěvníky vtáhne do svého světa, kde budou moci hledat jeho ztracený klobouk a pochopit, že nový cirkus je týmová disciplína. Argentinský showman Manteca al Dente přinese svou pouliční show plnou energie a humoru, která rozzáří každodenní nudu. Až z Japonska přiletělo duo Sublimit, které předvede japonský cirkus s tradičním nádechem, balancující předměty na deštnících, vějířích, nebo dokonce na samurajském meči.

Pro děti jsou připravená představení Motýlí svět a show Poppy a Adélka. Zájemci si mohou vyzkoušet různé novocirkusové disciplíny na workshopech, zatímco ti nejmenší se zabaví na Herništi. Připravena je i gastrozóna. Vstupenky jsou stále k dispozici na webových stránkách festivalu a také na místě přímo ve festivalové pokladně.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama