Kultura
19/10/2021 Petr Broulík

V Ostravě odhalili Nároží Karla Kryla. Konec komunistů v parlamentu by ocenil, řekl primátor

​Nároží Karla Kryla má ode dnešního poledne centrum Ostravy a budova ostravského rozhlasu.

Pamětní desku takto nazvanou odhalili slavnému písničkáři zástupci veřejnosti, politici, pracovníci rozhlasu, kde Karel Kryl své první songy nahrál, primátor města Tomáš Macura a další představitelé kultury a také Moravskoslezského kraje.

Odhalení desky, která se skládá z jedné strany z pamětního nápisu a z druhé z reliéfu, se zúčastnily i manželka, dcery a vnučka Krylova mladšího bratra Jana, právě toho, kterému svou možná nejslavnější píseň Karel Kryl těsně po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna adresoval.

Téměř po celou dobu slavnosti zněly u budovy ostravského rozhlasu Krylovy písně, jednu, známou Salome, zazpívala naživo a na harmoniku se doprovodila zpěvačka a písničkářka Kaczi.

„Těžko říci, jestli by Karel Kryl měl radost z dnešní politické situace v republice. Asi moc ne, on měl problém i s politickou situací po listopadu 1989. Ale jedno vím jistě. Že by měl radost, že po posledních volbách vypadli ze sněmovny komunisté,“ řekl při odhalování primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Největším terčem bude vždy slušný člověk

Pamětní deska doplnila sochu Karla Kryla, která je před ostravským rozhlasem už od roku 2018. Náměstek hejtmana Jan Krkoška řekl, že Karel Kryl provází obyvatele České republiky pořád a všichni si občas zabroukají slova legendárního „bratříčka“. „Je třeba dnešní mládeži připomínat minulost, která nás trápila a možná ještě trochu trápit bude,“ řekl náměstek hejtmana.

Pracovníci Českého rozhlasu pak zavzpomínali na to, že Karla Kryla objevil pro ostravský i celostátní rozhlas Miloš Zapletal a že Karel Kryl nahrál v Ostravě i plno písní, z nichž pak některé zamířily na jeho slavné album Bratříčku, zavírej vrátka.

Ze záznamu pak promluvil proslulý publicista Jiří Černý, který zavzpomínal, že právě on „protlačil“ tuto desku k vydání ještě v roce 1969 v Supraphonu. „V době, kdy desky u nás vycházely rok, byla Krylova deska venku tak za tři, za čtyři týdny včetně lakovaného obalu,“ připomněl známý hudební publicista a kritik.

Autor pamětní desky Nároží Karla Kryla sochař Lukáš Dvorský řekl, že reliéf v podobě terče na desce znázorňuje myšlenku, že tím největším terčem bude vždycky slušný člověk.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama