Nejnovější zprávy: Legenda brazilské hudby poprvé v Česku. Gilberto Gil vystoupí na Colours of Ostrava Lidé v kraji chtějí řešit klima. Průzkum však ukázal, že neví, co mají dělat

Proměny kraje

​V Ostravě a Třinci se představí budoucí hvězdy NHL!

Ostravské a třinecké publikum uvidí na přelomu roku juniorské mistrovství světa v ledním hokeji.

Foto: Jan Smekal

Jedná se o jednu z nejvýznamnějších hokejových událostí na světě. Ohromnou prestiž a sledovanost má tato akce především v zámoří, odkud přicestuje spousta fanoušků.

Ostrava a Třinec budou na přelomu roku hostit světový šampionát hokejistů do 20 let. Diváci tak v ostravské OSTRAVAR ARÉNĚ a třinecké WERK ARÉNĚ uvidí talentované hokejisty, z nichž minimálně někteří z nich budou v budoucnu patřit k největším hvězdám nejprestižnější klubové soutěže NHL.

Na juniorských mistrovstvích světa jsou každoročně skauti ze všech klubů ze zámoří, hráči tak mívají ohromnou motivaci se ukázat v co nejlepším světle.

Od 24. dubna si budou moct fanoušci kupovat vstupenky na tuto sportovní akci, která bude patřit k nejprestižnějším za celý rok v Česku. Za lístky na zápasy základních skupin diváci zaplatí 140, 240 či 290 korun.

Duely českého týmu, který v základní skupině poměří síly s Ruskem, Německem, USA a Kanadou, vyjdou příznivce na 290 korun. Za stejnou cenu pořídí lístky i na čtvrtfinálová a semifinálová klání. Zápas o bronz pak bude stát 350 korun, finále 450 korun. Zápasy ve skupině o udržení vyjdou na 90 korun.

„Nastavení cenové politiky vstupenek je stěžejní záležitostí, které jsme se věnovali velice pečlivě,“ uvedl generální sekretář Českého hokeje Martin Urban.

„Při určování ceny vstupenek jsme se snažili zohlednit celou řadu faktorů. Kromě atraktivity jednotlivých zápasů jsme brali v potaz také termín konání turnaje, který je hlavně pro Čechy velice zajímavý, proto jsme zvolili takovou cestu, aby bylo mistrovství dostupné pro co nejvíce lidí,“ pokračoval s tím, že na šampionát určitě dorazí také mnoho příznivců ze zahraničí.

„Mělo by přicestovat asi 1 200 fanoušků z Kanady. Určitě do Česka dorazí také Švédové či Finové. U těch to bude ve stovkách. A Slováci to mají do Třince jen přes kopec. Ty ani za cizince nepovažuji,“ řekl Urban s tím, že pořadatelé si nemohou dovolit zahraničním příznivcům prodávat vstupenky za jinou cenu než Čechům.

„Tento šampionát patří k nejprestižnějším hokejovým turnajům světa. Pro skauty a šéfy týmů z NHL je dokonce důležitější než seniorské mistrovství světa. Tento turnaj v mnoha případech nastartoval kariéry největších hvězd zámořského hokeje. Těší mě, že si organizátoři vybrali Ostravu jako dějiště mistrovství,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

„Zúročily se tak zkušenosti, kdy jsme dokázali připravit akce na nejvyšší úrovni. Jedním z důležitých bodů jsou ubytovací kapacity, které má Ostrava na odpovídající úrovni. Očekávám velkou návštěvnost. Věřím, že diváci uvidí výborné zápasy a účastníci mistrovství se stanou vzorem pro děti a ovlivní je, aby začaly také sportovat,“ dodal ostravský primátor.

Třinec takto prestižní sportovní akci bude hostit vůbec poprvé v historii. „Třinec žije sportem a obzvlášť hokejem. Kdo by se o tom chtěl přesvědčit, ať zavítá na zápasy Ocelářů v play off hokejové extraligy. Třinečané jsou jedineční fanoušci a věřím, že při mistrovství světa vytvoří stejnou atmosféru, jako tomu bývá při kláních Ocelářů,“ poznamenala primátorka Třince Věra Palkovská s tím, že pro Třinec je ohromná pocta, že může hostit juniorský světový šampionát.

Sportovní akci mezinárodního významu velkou měrou podpoří také Třinecké železárny. „Jsme poctěni, že můžeme ve WERK ARÉNĚ hostit budoucí světové hvězdy ledního hokeje. Pro fanoušky na Třinecku bude turnaj obrovským zážitkem. Určitě během jednotlivých zápasů vytvoří skvělou atmosféru,“ míní Jan Czudek, generální ředitel Třineckých železáren.

„Pro šampionát chystáme novinku v podobě pružných plexiskel, takže diváci ve spodních řadách ucítí některé souboje u hrazení takřka na vlastní kůži,“ upozornil s tím, že mezi Ostravou a Třincem sice panuje sportovní rivalita, ale dohromady obě města vytvoří perfektní zázemí pro šampionát.

„Naše hala sice není tak veliká jako v Ostravě, ale pokud jde o vybavení, nezadá si ani s arénami v zámoří. V některých aspektech pak některé dokonce předčí,“ dodal.

„Ne nadarmo se říká ve zdravém těle zdravý duch, takže sport je třeba podporovat. A to nejen takové akce, jako je mistrovství světa, ale také sportování těch nejmenších a nejmladších. Každý rok na tyto věci dáváme 200 milionů korun,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Důležité je podle něj sport propagovat a ukazovat, že jde o něco zdravého. „Mám totiž pocit, že dnešní digitální doba vede k jisté lenosti, což je špatně, takže je třeba sport podporovat a motivovat mladé lidi k tomu, aby o něj měli zájem a aktivně se mu věnovali,“ zdůraznil Vondrák, podle něhož každá taková akce vede ke zviditelnění kraje.

„Vždycky říkám, že je třeba se přijet do kraje podívat a okamžitě na něj změníte názor. Důkazem je třeba to, že na začátku června budeme hostit světovou sérii v beach volejbale. Loni se tady hrál první ročník a turnaj byl tak úspěšný, že se označoval za jeden ze tří nejlepších v celé světové sérii. Dokazuje to, že kraj je zajímavý, má co nabídnout. Věřím, že se touto akcí oživí cestovní ruch, který je pro nás také klíčový do budoucna.“