Nejnovější zprávy: Stračena otevřela v centru Ostravy pekárnu s cukrárnou. Co nová restaurace? Komplikace pro cestující. Do Petřkovic nebudou od pondělí jezdit autobusy

Cestování

V Moravskoslezském kraji ve druhém čtvrtletí výrazně přibylo turistů

​V hromadných ubytovacích zařízeních v Moravskoslezském kraji se v letošním druhém čtvrtletí ubytovalo celkem 103.946 hostů, což bylo o 59 procent více než loni.

K velkým lákadlům pro turisty patří spolu s ostravskou zoo nebo městem Štramberk a dalšími místy také Dolní Vítkovice. Foto: Jiří Zerzoň

Přibylo cizinců i domácích návštěvníků. Předběžné údaje zveřejnil Český statistický úřad. Důvodem nárůstu je oživení turistického ruchu, který ochromila koronavirová pandemie a omezení, jež prakticky znemožňovala turistiku.

Tuzemských turistů, kteří v kraji alespoň jednou přenocovali, bylo 91.906, což meziročně představuje nárůst o víc než polovinu. Ještě lepší je situace u zahraničních turistů, kterých do regionu přijelo o 178 procent více než ve stejném období loňského roku, za letošní druhé čtvrtletí jich v regionu přenocovalo více než 12.000.

V ubytovacích zařízeních v regionu ve druhém čtvrtletí roku strávili turisté 306.817 nocí, tedy o 58 procent více než ve stejném období loni. Domácí hosté v hotelech a penzionech pobyli 269.758 nocí, což oproti loňsku představuje nárůst o 46,5 procenta. Cizinci v regionu strávili 37.059 nocí, meziročně o 280 procent více.

Podle statistiků podobný trend zaznamenaly hotely i v jiných regionech. Ve 2. čtvrtletí se zvýšil počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v Česku v průměru meziročně o 51 procent a počet přenocování o 56 procent. Návštěvnost se tak po pěti čtvrtletích poklesu dostala do kladných čísel. V porovnání s před covidovým obdobím ale stále nedosahuje ani třetiny objemu návštěv z roku 2019.

Zahraničních hostů se nejvíce ubytovalo z Německa. Němci tvořili čtvrtinu zahraniční klientely ve sledovaných ubytovacích zařízeních. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili ve 2. čtvrtletí návštěvníci ze Slovenska. Na třetím místě se umístili hosté z Polska. Počty zahraničních hostů jsou ale stále nízké, nedosahují ani desetiny příjezdů před covidovou krizí v roce 2019.

Zavřít reklamu