Nejnovější zprávy: ​Pobočky zdravotní pojišťovny RBP budou seniorům pomáhat s registrací na očkování Z Ostravy zamířily do Prahy vzorky s podezřením na novou nakažlivější mutaci

Společnost

V Moravskoslezském kraji se začalo očkovat vakcínou Moderna, zájem je velký

V Moravskoslezském kraji se začalo očkovat vakcínou Moderna.

Ilustrační foto: Archiv

Ve středu ji dovezli z Brna do Fakultní nemocnice Ostrava, odkud se dnes ráno začala rozvážet po sociálních zařízeních v regionu.

Vakcínou už se očkuje například v ostravském Čtyřlístku - centru pro osoby se zdravotním postižením. Do zařízení dnes přivezli látku pro 260 klientů a zaměstnanců.

"Přijely sestřičky z fakultní nemocnice, které dovezly vakcíny a proškolily personál, takže už se u nás očkuje," řekla manažerka domova Bohdana Rywiková. Podle ní je zájem velký.

Očkuje se většina zaměstnanců v přímé péči, kteří jsou tedy v úzkém kontaktu s klienty. Rywiková připomněla, že vakcína se teď nedává těm, kteří koronavirus prodělali. Aktuálně se očkují klienti z pobytových zařízení a personál, který o ně pečuje.

Do Ostravy dorazilo 8400 dávek vakcíny od Moderny proti covidu-19, které se rozvážejí do více než 150 domovů seniorů a sociálních zařízení v kraji.

Mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová už dříve uvedla, že do domovů seniorů půjde téměř 5000 dávek, do domovů se zvláštním režimem 2000 a do domovů pro zdravotně postižené 1500 dávek.

V Česku se proti covidu-19 dosud očkovalo jen vakcínou od prvního výrobce schválenou pro EU, tedy od firem Pfizer a BioNTech. Tou se od úterka očkuje i v domovech seniorů v Moravskoslezském kraji.

O očkování projevilo zájem přibližně 5000 klientů sociálních zařízení a více než 3000 zaměstnanců sociálních služeb.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) tento týden řekl, že v domovech seniorů v kraji je téměř 20.000 lidí, klienti tvoří necelou polovinu, zbytek jsou zaměstnanci.

O očkování má podle něj zájem do 40 procent personálu.