Nejnovější zprávy: Denní přírůstek nakažených v kraji klesl, nastal čas pro rozvolnění? ​Obchodníci nefňukají a tvrdě makají. Na Ostravsku to jinak nejde

Společnost

V Moravskoslezském kraji přibylo 1463 nakažených, dosud nejvíce. Pozitivních je 30 procent testů

​​V Moravskoslezském kraji za čtvrtek přibylo 1463 nakažených covidem-19. Je to dosud nejvyšší denní přírůstek, ve středu to bylo 1415 lidí.

Ilustrační foto: Archiv

Od počátku pandemie dosud v regionu onemocnělo 23.182 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Největší incidenci přepočtenou na 100.000 obyvatel má okres Opava," uvedl Vondrák. Podle chytré karantény přibylo za čtvrtek nejvíce nakažených na Ostravsku, a to 403, následuje Opavsko s 346 nemocnými a Frýdecko-Místecko s 230 nově nemocnými, na Karvinsku bylo pozitivně testováno 210 lidí, na Novojičínsku 192 a na Bruntálsku 82.

Aktuálně nemocných je v kraji 12.370 lidí. Z grafů vyplývá, že z aktuálně nemocných lidí připadá 7219 na věkovou skupinu 30 až 60 let, 3012 nemocných je do 30 let a 2137 nad 60 let, u dvou nemocných nebyl věk uveden. Z nemoci se vyléčilo 10.607 lidí.

Počet zemřelých kvůli covidu-19 vzrostl na 205. V nemocnicích v kraji je podle těchto dat s covidem-19 hospitalizováno 469 lidí. Ve čtvrtek bylo v kraji provedeno 9707 testů, z nichž bylo pozitivních 2992, tedy 30,82 procenta.

V regionu se ale nedělají pouze testy moravskoslezských pacientů.

Statistika chytré karantény eviduje lidi podle trvalého bydliště. Lidé pocházející z regionu, kteří jsou nemocní, ale žijí například v Praze, jsou tedy i tak vykazováni v Moravskoslezském kraji.

Karvinská krajská nemocnice dnes ve spolupráci se Zdravotním ústavem Ostrava a Fakultní nemocnicí Ostrava provádí srovnávací studii testovacích metod na koronavirus. Na vzorku 500 až 600 lidí zkouší spolehlivost antigenních testů.

Lidem, kteří souhlasí, jsou na odběrovém místě provedeny dva stěry. Jeden bude pro PCR test, tedy standardní vyšetřovací metodu, vůči níž se bude ověřovat antigenní test. Cílem je určit senzitivitu těchto testů.

Podle krajských hygieniků přibylo v kraji za posledních 24 hodin 1235 nakažených. Celkově od počátku pandemie bylo v kraji pozitivně testováno 21.945 lidí. Rozdílnost údajů hygienické stanice a chytré karantény je dána odlišným způsobem zpracování dat.

Hygienici nemocné do statistiky přidávají až po provedeném epidemickém šetření. Od soboty se v regionu zpřísní pravidla pro poskytovatele sociálních služeb i následné péče.

Nebudou moci přijímat klienty ani nové zaměstnance, kteří se neprokážou negativním PCR testem na koronavirus. Test nesmí být starší čtyř dnů.

Zároveň bude takové nařízení platit i pro klienty, kteří se do zařízení budou vracet z domácí péče či zdravotnického zařízení, v němž byli déle než pět dnů.