Společnost
19/08/2021 Petr Sobol

V Londýně obsluhovala i premiéra Camerona, teď má v Porubě vlastní Barber Shop

Během koronaviru spousta podnikatelů zkrachovala. I v této nelehké době ale vznikly nové projekty. Jeden z nich nastartovala Gabriela Peschlová, která si na Alšově náměstí v Porubě otevřela vlastní Barber Shop.

Čtyřiadvacetiletá Gabriela Peschlová před sedmi lety odjela na zkušenou do Londýna. V Anglii pracovala na plný úvazek jako au pair, po celou dobu ale tíhla k barberingu. „A v Londýně se mi k tomuto pravému holičskému řemeslu povedlo přičichnout. Našla jsem si práci v pánském holičství v samotném centru Londýna a začala jsem sbírat cenné zkušenosti,” prozradila.

První rok pracovala na částečný úvazek. „Začínala jsem úplně od nuly. Musela jsem se naučit jazyk i kadeřnické dovednosti, takže jsem zametala vlasy, vařila kávy, ale hlavně jsem se dívala kolegům pod ruce a sledovala jejich špičkový zákaznický servis,” dodala Gabriela, která se do londýnského Barber Shopu dostala v podstatě náhodou. „Byl to takový vtipný příběh. Objevovala jsem centrum Londýna, ale tento Barber Shop byl ukrytý v tunelu pod mostem. Byl však nádherný a já jsem asi patnáct minut koukala přes výlohu. Kluci si toho všimli, pozvali mě dovnitř, a tak to všechno začalo,” usmála se.

Postupem času se vypracovala na pozici barberky na plný úvazek a pracovala deset hodin - šest dní v týdnu. „Byl to splněný sen. Můj koníček byl prací, která mě dobře živila,” přiznala. Barber Shop, ve kterém pracovala, se těšil velké prestiži. „Chodili k nám zpěvačky nebo divadelní herci. Měli jsme tam mnoho známých lidí, mezi nimiž byl i DJ Regard nebo tehdejší britský premiér David Cameron,” dodala.

V Londýně byla Gabriela tři roky, loni ale vycítila, že nastal čas, aby se vrátila domů. Její odjezd ještě urychlila koronavirová krize a ona se začala rozhodovat, co bude dál. Jedno ale věděla jistě - chtěla zůstat u barberingu.

„Vize byla silná a jasná, ale stejně tak byl velký strach z otevření vlastního podniku v době, která zrovna panovala,” svěřila se. Nakonec narazila na volné prostory na Alšově náměstí v Ostravě Porubě a na začátku prosince si otevřela vlastní Barber Shop, který nese název Gentleman’s Barbers. „Ten je místem pro gentlemany, kde nesmí chybět vůně dřeva, holící pěny a kolínské. Přesně tak by měl podle mých představ správný Barber Shop vypadat. Snažila jsem se prostě přenést kousek staré Anglie do Ostravy,” prozradila.

Její domácí začátky ale nebyly vůbec lehké. Krátce po otevření totiž přišel dlouhý lockdown a ona tak musela stříhat u lidí doma, což se v té době smělo. „Byla jsem začínající živnostník, takže jsem neměla nárok na žádné příspěvky. Tahala jsem to z vlastní kapsy a byly to těžké časy. Pomohla mi i máma,” svěřila se Gabriela Peschlová.

Po otevření si však získala klientelu, která se do jejího Barber Shopu ráda vrací. „To je snem každého barbera. Vzniká tak pouto, která znamená úspěch,” uvedla Gabriela, která k sobě stále hledá parťáka, jenž by jí s prací v porubském Barber Shopu pomohl.

Zatímco v České republice je barbering stále poměrně na začátku, v Anglii se už jedná o naprosto standardní věc. „U nás je to spíše ještě zážitek. Ale v Anglii už pánové chodí vyloženě za servisem. Lidé se chtějí perfektně a rychle ostříhat a za pár týdnů přijdou zase zpět. Konkurence je tam obrovská, na jedné ulici je klidně i pět Barber Shopů,” řekla čtyřiadvacetiletá barberka

Návštěva Barber Shopů je dražší než cesta do klasického kadeřnictví, už i u nás jsou si ale pánové ochotni za tyto služby připlatit. „Já jsem ještě jedna z těch levnějších, ale je pravda, že je to celkově dražší. Muži o sebe však chtějí dbát a barber jim dá vždy něco navíc. Vracejí se a nevadí jim, že to stojí víc. Já například mám speciální balíček pro ženichy, kterým ke stříhání nabízím i skleničku,” uzavřela Gabriela Peschlová.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama