Nejnovější zprávy: Nejkrásnější místa v kraji? Šikmý kostel, meandry Odry nebo Karlova Studánka Hyundai otevřel vlastní očkovací centra pro zaměstnance i veřejnost

Proměny kraje

V kraji ubývá nakažených, objevila se však floridská a britská křížená mutace covidu

​Jen průměrně 160 nově nakažených covidem-19 na sto tisíc obyvatel za týden – to je skvělé číslo a pozvolný pokles epidemie v Moravskoslezském kraji.

Ilustrační foto: pixabay.com

Chválil si to dnes po jednání krizového štábu kraje hejtman Ivo Vondrák.

Nejlepší situace s nákazou je v Jablunkově, kde je pouze 66 nově nakažených za týden, ve Frýdlantě nad Ostravicí je to 112, ve Frenštátě pod Radhoštěm 118 a v Karviné 101 nově nakažených za týden a v Českém Těšíně 181 nově nakažených lidí za týden, vždy na sto tisíc obyvatel.

„Ale například Vítkov má nejvíce nakažených, je tam nyní 308 nově nakažených za týden na sto tisíc obyvatel. Lidé tam by se měli trochu polepšit a více dodržovat protiepidemická opatření,“ řekl s mírnou nadsázkou hejtman. O to ale prosí všechny obyvatel kraje.

„To, že je venku hezky, neznamená, že můžu odložit respirátor. Že se mohu pohybovat v místech, kde je spousta lidí, bez respirátoru. Pořád platí vydaná omezení,“ připomněl hejtman, nicméně dodal, že vše vypadá to na to, že v celém kraji dochází k postupné stabilizaci epidemie.

Sdělil také, že koeficient reprodukce pandemie, ono číslo R, se nyní pohybuje v našem kraji na hodnotách od 0,8 do 0,9.

U dvou nezvyklých mutací hygienici dohledali všechny kontakty

Starosti však nadělaly před pár dny hygienikům dvě potvrzené nezvyklé mutace, které se v kraji objevily.

„Je to jihoafrická varianta koronaviru, kterou sem dovezl cestovatel z Malajsie. A pak je to jedna mutace, která je velmi specifická a je prvním takovým případem v České republice. Hygienici u jednoho člověka v kraji odhalili variantu koronaviru, který vznikl křížením britské a floridské mutace. Tento případ byl k nám dovezen ze Švýcarska,“ popsal hejtman Ivo Vondrák.

Uklidňoval však, že všechny kontakty těchto nakažených lidí hygienici dohledali. „Takže bychom měli mít celou situaci pod kontrolou,“ ujistil hejtman.

Dodal, že také ve školách je nákaza minimální. „Tam jsou čísla velmi pozitivní. Z 210 tisíců otestovaných žáků bylo pouze 164 pozitivních, a z více než 66 tisíc zaměstnanců škol bylo pozitivních pouze čtyřicet šest,“ řekl spokojeně hejtman.

Pacientů na lůžkách na „jipkách“ v nemocnicích postupně ubývá

Hygienici a především lékaři vítají, že klesá zatížení jednotek intenzivní péče, v současnosti na nich leží pouze třetina počtu pacientů s těžkým průběhem covidu-19 z dob nejhorší koronavirové krize.

„Nyní probíhají jednání, aby i tito pacienti přešli do svých mateřských nemocnic. Abychom uvolnili lůžka ve Fakultní nemocnici v Ostravě pacientům s jinými vážnými nemocemi,“ řekl hejtman. Dodal, že v současnosti je v kraji pouze deset lékařů pozitivních na covid-19, což podle něho dokazuje neuvěřitelně pozitivní dopad očkování, které skutečně funguje.

Kdo čeká na očkování u praktiků, ať zkusí některé očkovací centrum

Hejtman Ivo Vondrák vyčíslil, že první dávku vakcíny už dostalo v Moravskoslezském kraji 235 644 lidí a druhou dávku už 101 789 lidí. Ale začíná se podle něho objevovat nový problém s očkováním.

„Jak nám narůstá výkon očkování - minulý týden bylo například očkováno přes 43 tisíc lidí v kraji - tak se nám vyprazdňují fronty čekajících. Proto bych chtěl vyzvat všechny lidi z věkových skupin, kterých se očkování týká a kteří ještě nebyli, aby neváhali a šli se očkovat. Protože to má pozitivní vliv na zpomalování šíření epidemie,“ vyzval Ivo Vondrák.

Poukázal rovněž na to, že velký počet lidí čeká na očkování v ordinacích svých praktických lékařů, pro něž však zatím není tolik vakcín, kolik by si přáli.

„Budeme jim sice nyní pomáhat pěti tisíci dávkami vakcíny Moderna, ale spíš bych chtěl poprosit ty klienty praktických lékařů, kteří už u nich dlouho čekají ve frontách, aby přehodnotili svůj záměr a přihlásili se k očkování v některém z očkovacích center, kde je efektivita očkování výrazně vyšší,“ vyzval hejtman.

Vakcín od Pfizer BioNTech bude přicházet více a více

Očkování v kraji se podle hejtmana dostává na opravdu vysoké tempo, v minulém týdnu se lékaři dostali v počtu očkovaných na 9 106 naočkovaných lidí denně a to jen ve všedních dnech.

Při zapojení sobot a nedělí, o kterém kraj v brzké době uvažuje, by to představovalo až 70 tisíc naočkovaných lidí za týden. Takový počet lidí totiž má zhruba odpovídat množství vakcín, které by měla v dalších týdnech dodávat do Moravskoslezského kraje firma Pfizer BioNTech.

„V květnu budeme dostávat 45 tisíc dávek vakcíny za týden a v červnu už 67 tisíc dávek týdně,“ řekl hejtman.

Reklama ×