Mirai Navrátil
se rád pouští i do jiných projektů.
Magazín PATRIOT pokládá v anketě Kuchař na grilu krátké otázky, na které dostává krátké odpovědi od různých kuchařů z našeho kraje. Tentokrát na ně odpovídal Miroslav Švára z restaurace Bohemia.
Po 12 letech plných zkušeností a nových výzev zakotvil v roce 2022 v třinecké restauraci Bohemia, kde dává naplno vyniknout své kreativitě a přátelské osobnosti. Má rád českou kuchyni, experimentuje a zkouší nové recepty. Známý je i díky svým výborným větrníkům různých příchutí! Každý talíř, který opustí jeho ruce, je malým uměleckým dílem. Zakládá si na food platingu. Mimo kuchyň ho uvidíte nejčastěji v přírodě a na zahradě, volný čas věnuje koním a svým nejbližším. A když zrovna nevaří nebo nepeče, rád se pustí do kutilství v domácnosti.
První jídlo, které jsem kdy uvařil?
Obložený chleba. Mamka mě radši moc vařit nenechávala.
Jaké jídlo jsem jako dítě nesnášel?
Pajšl - plíčky na smetaně.
Na jaké jídlo od mých blízkých nikdy nezapomenu?
Na pirohy mojí mamky a dědovu „žabonoskou” topinku.
Jaké jídlo jsem poprvé uvařil v restauraci?
Ohnivá kuřecí směs v bramboráku, klasický kaťák. Pronásleduje mě to dodnes.
Povedlo se?
Bohužel se povedlo.
Mým kuchařským vzorem je:
Ze světové scény to je klasika - Gordon Ramsay.
Z českých kuchařů mě inspiruje:
Jan Punčochář. Máme podobné smýšlení v gastronomii.
Kdybych otvíral svou restauraci, jmenovala by se:
Možná U Švárů. Ale zatím jsem nad tím nepřemýšlel.
Vařil bych v ní:
Tradiční českou kuchyni v moderním stylu.
Co se mi v kuchyni opravdu nepovedlo:
Pár minut před výdejem svatebního oběda se mi povedlo spálit svíčkovou.
V kuchyni jsem mistr na:
Mám smysl pro detail, takže si myslím, že to bude plating.
Musí se to v kuchyni udělat, ale k smrti mě to nebaví:
Večerní úklid.
Nejhorší hláška hosta je:
Ale můj známý to dělá jinak.
Česká, italská, nebo francouzská kuchyně? Nebo úplně jiná?
Česká a asijská.
Co jako Češi v kuchyni neumíme?
Udělat kvalitní a silný základ.
Moje snídaně, oběd a večeře snů:
Den bych začal krémovými míchanými vajíčky a k tomu kváskový chleba s máslem. Na oběd šťavnaté kuře s křupavou kůrčičkou a jemné máslové bramborové pyré. A zakončil bych to poctivým sushi.
Je práce šéfkuchaře na celý život?
Za mě si myslím, že rozhodně ano.
Co host, či obecně člověk, který nikdy nevařil, nepochopí?
Že je to psychicky náročná práce. A ne všechno jde udělat hned.
Moje kuchyně po celovečerním vaření vypadá jako…
…skladiště rendlíků a pánviček.
Netroufl bych si uvařit:
Kromě jedovaté ryby fugu asi není nic, na co bych si netroufl. Rád zkouším nové věci.
Co si dám, když jdu na jídlo někam do restaurace:
Záleží podle úrovně restaurace. V běžných restauracích klasiku a v těch vybranějších rád ochutnávám nové věci.
Nejlepší jídlo, které jsem dosud jedl, bylo:
Kadeřávkové velouté s uzeným kolenem a hovězí tomahawk na ohni s chimichurri.
Pokud nevařím já, tak mi nejvíce chutná v:
Nemám konkrétní místo, kde mi nejvíc chutná. Záleží, na co mám zrovna chuť. Ale od maminky je od maminky.
Kanec se šípkovou, nebo se zelím?
Určitě se šípkovou. Za mě je škoda takové maso kombinovat se zelím.