Nejnovější zprávy: V Ostravě se dnes testovalo 4567 dětí, pozitivní byly dvě ​Poruba bude mít opět fontánu! V upraveném parku u Domu kultury Poklad

Společnost

V dětském domově onemocněly všechny děti a devět z deseti zaměstnanců. Pomáhají vojáci

​Chod Dětského domova blahoslavené Marie Antoníny Kratochvílové v Řepišti na Frýdecko-Místecku pomáhají zajišťovat vojáci.

Dětský domov Řepiště. Foto: ddrepiste.cz

Devět z deseti tamních zaměstnanců se totiž nakazilo koronavirem. Nakažené jsou také všechny děti, řekl Martin Ogořalek z Krajského vojenského velitelství Ostrava. Vojáci tam zůstanou do 18. prosince.

V domově s péčí o sedm svěřenců s postižením pomáhají dva příslušníci Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy ministerstva obrany v Moravské Třebové a další čtyři vojáci ze 72. mechanizovaného praporu Přáslavice.

Všichni mají na starosti logistickou podporu a pomoc při péči o děti

"Chod Dětského domova v Řepištích běžně zabezpečuje deset zaměstnanců a je v něm momentálně sedm dětí. Devět z 10 zaměstnanců bylo pozitivně testováno na covid-19. Rovněž i všech sedm svěřenců bylo pozitivně testováno, proto byla pomoc armády nezbytně nutná," řekl Ogořalek.

Jeden ze zasahujících vojáků Richard Pasírbek uvedl, že se skupina ocitla v bezprecedentní situaci.

"Museli jsme kompletně zabezpečit úplný chod dětského domova včetně péče o svěřené osoby pod vedením jediného přítomného kmenového zaměstnance, paní ředitelky. Vzhledem k úrovni mentálního a tělesného postižení všech svěřenců, kdy si někteří neumí dojít ani sami na záchod, neumí mluvit, sami se najíst, se jednalo vskutku o nelehký úkol," uvedl Pasírbek.