Nejnovější zprávy: Milostivé léto. DPO vám za necelou tisícovku odpustí zbytek dluhu, úroky i exekuce Jdeme hlavou proti zdi, říká Patrik Bauer z Řeznictví u Bobra

Společnost

V centru Ostravy vedle katedrály vyroste unikátní parkovací dům pro 400 aut

Ostravští radní vybrali vítěze architektonické soutěže na parkovací dům v centru města.

Vizualizace: MAPPA Ostrava

"Vítězem soutěže o návrh parkovacího domu za katedrálou Božského Spasitele v centru Ostravy je studio Chalupa architekti," uvedla městská společnost MAPPA Ostrava.

"Výsledek architektonické soutěže, kterou jsme organizovali, včera schválila rada města. Parkovací dům vyplní proluku na dohled od Masarykova náměstí a přinese potřebnou parkovací kapacitu. Díky tomu se pak otevře možnost dostavby dalších proluk v centru Ostravy. Jeho výstavba je také podmínkou pro přeměnu celého náměstí Msgr. Šrámka. Tímto dojde k realizaci návrhu rovněž vzešlého z architektonické soutěže," uvedla MAPPA Ostrava na svém facebookovém profilu.

Vítězný návrh parkovacího domu podle poroty respektuje své okolí, vhodně navazuje na budovu fary a je natolik velkorysý, že dobře dotvoří charakter náměstí. Blízká katedrála je monumentální a potřebuje silného partnera, což návrh splňuje.

Nabídne zhruba 400 parkovacích stání a bude mít živý parter s obchody a službami, který podtrhne jeho městotvornou funkci. V budoucnu jej bude možné dle aktuální potřeby přebudovat například na bytový dům.

Autoři ze studia Chalupa architekti ve svém návrhu uvádějí: „Navrhujeme městský palác – budovu, která svým charakterem odpovídá významu místa, ve kterém stojí.“
O vítězi rozhodla porota složená z renomovaných odborníků, přítomni byli i další odborníci, politici a také zástupci památkářů, kteří stáli už u příprav zadání soutěže.
"Všech šest soutěžních návrhů si budete moct prohlédnout ve výstavním prostoru MAPPA Za výlohou začátkem příštího roku," dodala MAPPA Ostrava.