Společnost
22/07/2021 ČTK

V areálu Vítkovice Steel v Ostravě finišují práce na demolici ocelárny

​V areálu společnosti Vítkovice Steel v Ostravě finišují hlavní práce na demolici ocelárny zavřené v roce 2015 kvůli zpřísňování ekologických limitů.

Demolice by měla skončit ještě letos a území čekají rekultivační práce. Plochu o rozloze 170.000 metrů čtverečních chce firma prodat, s prvními zájemci už jedná. Novinářům to dnes řekl generální ředitel a předseda představenstva společnosti Dmitrij Ščuka.

Kupec může být jak developer, který použije pozemek pro výstavbu, tak výrobce, který chce rozšířit kapacity, řekl Ščuka. "Určitě to ale bude pro průmyslové využití, je tady na to schváleno územní rozhodnutí. Má tady být středně těžká výroba," uvedl. Za výhodu označil, že v areálu je vlečka. "Jsou tady veškeré přívody. To znamená energie jako plyn a voda. Je tady dopravní obslužnost, protože to je skoro v centru Ostravy," dodal.

Kvůli blízkosti obytných domů nebylo možné při demolici využívat odstřely, všechno se bouralo mechanicky. Pandemie koronaviru zase omezila působení dělníků ze Slovenska a v Polska. Nyní firmu trápí třeba zloději kovového šrotu.

Přesné náklady na kompletní likvidaci ocelárny firma nechtěla zveřejnit. "Pohybujeme se v nákladech v prvních stovkách milionů, ale pokryje nám to výtěžek ze šrotu," uvedl Václav Waidlich, který má demolici na starosti. Podle něj se ocelárnu daří bourat fakticky s nulovými náklady.

Demolice začala v roce 2019. Nejprve se odstraňovaly technologie v budovách. Pak se postavil ocelový energomost pro přeložky inženýrských sítí a začaly se bourat budovy.

"Jsme v podstatě před dokončením bouracích prací. Bylo tady zhruba 30 stavebních objektů, v dnešní době máme 26 dole, čtyři ještě bouráme. Termín je do konce července. Pak budou následovat další práce, které se budou věnovat rekultivaci. Předtím, než to začneme rekultivovat, samozřejmě budeme třídit odpad, odebírat šrot. Až budou plochy vyčištěné, tak se podle projektu pustíme do sanace zpevněných ploch do hloubky dvou metrů," uvedl Waidlich.

Dnes v areálu začali bourat centrální rozvodnu bývalého areálu ocelárny. "Tady stále máme živé provozy, tak jsme museli překládat sítě, které potřebujeme pro využití. Bourali jsme a zároveň jsme dělali energomost," popsal největší problémy při demolici Waidlich.

V únoru 2015 se vedení společnosti Vítkovice Steel dohodlo s krajským úřadem, že se neprodlouží platnost integrovaného povolení pro ocelárnu. Už neplnila zpřísněné ekologické podmínky ČR a EU.

Provoz ocelárny, která vyráběla zhruba 100 let, skončil 30. září 2015. V ocelárně pracovalo před ukončením provozu na 300 lidí, část zaměstnanců tehdy odešla do důchodu a několik desítek přešlo do jiných provozů. Vítkovice Steel je výrobcem válcovaných výrobků z oceli a největším výrobcem ocelových plechů v České republice. Společnost vlastní nadnárodní investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu. Zaměstnává téměř 900 lidí.

Sdílejte článek