Společnost
14/02/2023 Petr Broulík

Už i Ostrava má Lavičku Václava Havla, nachází se v novém kampusu

Předzvěstí slavnostního otevření City Campusu Ostravské univerzity na Černé louce bylo také odhalení Lavičky Václava Havla, která stojí pár metrů před hlavním vstupem do Univerzitního zázemí sportu a behaviorálního zdraví.

Doposud je v kraji Lavička Václava Havla v Čeladné, od 17. listopadu roku 2019. Nachází se na zahradě Restaurace Na Rozcestí a byla slavnostně odhalena starostou obce, Pavolem Lukšou.

Lavička Václava Havla je projekt pamětních míst věnovaných Václavu Havlovi v podobě dvojice křesel spojených kulatým stolem, jehož středem prorůstá kmen stromu. S myšlenkou pamětních míst věnovaných bývalému prezidentovi přišel český velvyslanec ve Spojených státech amerických Petr Gandalovič. Oslovil architekta a designéra Bořka Šípka, jenž přišel s velmi jednoduchým designem, který symbolizuje otevřenost k dialogu.

Dvě kovová křesla a kulatý stůl s prorůstající lípou

Tvoří ho dvě kovová zahradní křesla, spojená s kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, národní strom České republiky. Cílem této plastiky je vytvořit na veřejném prostranství místo k setkávání a podpoře vzájemných dialogů.

Samotná Ostrava však už jednu svou a velmi originální „lavičku“ na počest Václava Havla odhalila - v říjnu roku 2016. Památeční místo však nese jméno jedné známé postavy z Havlových her, jmenuje se tedy lavička Ferdinanda Vaňka.

U příležitosti Havlových nedožitých osmdesátin ji nechaly před vstupem do věznice v Ostravě-Heřmanicích nainstalovat Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu, Věznice Heřmanice, Antikvariát a klub Fiducia a spolek PANT. Právě v cele v Ostravě-Heřmanicích totiž dramatik, disident a někdejší prezident strávil za své občanské názory víc než rok života.

Lavičky Václava Havla jsou v českých městech i světových metropolích

Lavičky Václava Havla stojí v téměř třicítce českých měst, ale i v řadě měst v zahraničí, například ve Washingtonu, Barceloně, Dublinu, v Haagu, Oxfordu, Tel Avivu, Lisabonu, Milánu, Bruselu, Hirošimě, Athénách či v Ženevě. Některé se staly vyhledávanými poutními místy.

Cena vybudování jedné Lavičky Václava Havla dosahuje stovek tisíc korun, přičemž zhruba 30 tisíc korun z ceny představuje poplatek za užití jména bývalého českého prezidenta.

Sdílejte článek