Společnost
29/11/2024 Petr Broulík

Ústřední knihovnu v Ostravě čeká velká rekonstrukce. Ozdobí ji hajcmany i citát spisovatele Balabána

Vizualizace: Radim Václavík

Ústřední Knihovny města Ostrava je vyklizená. Místo ní funguje takzvaná Malá půjčovna, která vznikla na místě bývalé čajovny, jejíž majitel dostal právě kvůli plánované rekonstrukci výpověď z nájmu. Tato „náhradní“ knihovna bude fungovat dále, přestože v budově knihovny na břehu Ostravice budou rachotit sbíječky a kladiva.

Na místě bývalé čajovny jsou nové regály s nejpůjčovanějšími knihami, další knihy jsou v suterénu, ty méně půjčované a archivní knihy našly azyl v Přívoze.

Bývalé prostory knihovny a půjčovny v přízemí a prvním patře rozlehlé budovy s pasáží jsou už dnes prázdné, jen do nich nyní ještě zaměstnanci knihovny snášejí nábytek. Od 6. ledna vypukne v knihovně velká rekonstrukce, která potrvá asi osmnáct měsíců.

Bylo to dobrodružství, říká architekt rekonstrukce knihovny

Rozsáhlá rekonstrukce ústřední knihovny se bude týkat vnitřních prostor. Staveniště převezme na Tři krále nadcházejícího roku firma Miboro, projekt nese název Otevřená knihovna. Ta má pro čtenáře vytvořit moderní prostředí. „Návrh stavebních úprav bylo krásné dobrodružství, jestli se podaří všechny požadované funkce vmáčknout do nynějších prostor,“ říká architekt Radim Václavík, který připravil architektonické řešení prostor.

Díky projektu se bude moci v Ústřední knihovně každý návštěvník pohybovat bez bariér. „Nezbytná je i modernizace interiérového vybavení. Výsledkem budou nové interiérové vestavby v podobě tří mezipater v přízemí. Vestavby nad přízemím budou sloužit jako čítárny a tiché studovny,“ sdělila ředitelka Knihovny města Ostravy Irena Šťastná, která připomněla, že poslední rekonstrukcí prošla Ústřední knihovna před více než dvaceti lety.

Oddělení knihovny dostanou nové vybavení

V knihovně vzniknou zálivy pro studium i odpočinkové zóny. Nově vybudovaná recepce bude v místě nynější šatny a převezme proces půjčování knih a dokumentů. Prostory budou vybaveny zařízením self check, které umožní čtenářům například samoobslužné půjčování knih.

V Ústřední knihovně vznikne také nové edukační centrum, a to v nynějším univerzálním sále, který je bezbariérově přístupný přímo z pasáže. Právě do něho se přestěhuje Zvuková knihovna pro nevidomé a slabozraké. Nové vybavení získá i Oddělení pro děti a mládež, Americké centrum a Anglická knihovna. Americké centrum dostane vnitřní zastínění prostoru.

Rekonstrukcí projdou i dva osobní a tři nákladní výtahy v budově, které zajišťují distribuci knih ze skladu do pater budovy.

Knihovna bude fungovat dál díky Malé půjčovně

Po dobu rekonstrukce zachovává Ústřední knihovna základní služby pro své čtenáře, kterých je 92 tisíc ročně. Takzvaná Malá půjčovna funguje už měsíc a knihovníci v ní odbaví denně téměř 200 čtenářů. Malá půjčovna nabízí nejžádanější knihy, literaturu pro děti a mládež, hudebniny, audioknihy a tituly z Anglické knihovny. Většina dokumentů je však ve skladech.


Foto: Petr Broulík

V ústřední knihovně zůstane při rekonstrukci v provozu jediné původní specializované oddělení, tím je Zvuková knihovna pro nevidomé a slabozraké. Vchod je situován pasáží ze strany ulice Na Hradbách. Po rekonstrukci se však Zvuková knihovna přenese na zcela nové, výrazně větší místo, které bude přístupné přímo z pasáže.

Malá půjčovna bude mít od prosince před vstupem také nový výdejový box, který bude sloužit čtenářům non stop. Knihovna ho pořídila z financí z Ministerstva kultury České republiky.

Zvažovali citát z Malého prince nebo Alenky, nakonec vyhrál Jan Balabán

Architekt Radim Václavík řekl, že napínavé bylo objevování pozapomenuté historie. Italský původ se nakonec vepsal i do nového barevného návrhu interiéru a na průčelí prvního patra bude v interiéru citát z díla ostravského spisovatele Jana Balabána. „Zvažovali jsme více citátů, chtěli jsme tam nejdříve dát nějaké citáty z Malého prince nebo z Alenky v říši divů, ale nakonec vyhrál ostravský spisovatel,“ řekl Václavík.

A jak zní citát? „Ani síť ani hvězda. Když přilétáte do Ostravy za bezmračné noci, vidíte pod sebou něco, co se spíš podobá rozhrabanému ohništi, kde v tmavém popelu svítí sem tam žhnoucí uhlíky.“

Václavík však do projektu promítl další symboly Ostravy. Klidová místa, kde si mohou čtenáři odpočinout, například našli stylizaci ve tvaru hornických hajcmanů, což jsou ocelové podpěry stěn instalované do důlních štol. V knihovně však budou dřevěné.

Projekt Otevřená knihovna financuje Evropská unie. Celkové výdaje jsou vyčísleny na 36,2 milionu korun, předfinancování ve výši 30,8 milionů zajistí zřizovatel, kterým je statutární město Ostrava. Předpokládaná doba stavebních úprav je osmnáct měsíců, tedy jeden a půl roku.

Jediný dům, který má v Ostravě pasáž

Historie domu, v němž sídlí Knihovna města Ostravy, se datuje do roku 1881, kdy dům zvaný Theresienhaus koupil italský podnikatel Luigi Facini. V roce 1929 ale majitelé nechali původní dům strhnout a nechali na jeho místě postavit nový, ve své době ve velmi moderním funkcionalistickém vzhledu.

Jedinečnost domu zdobí i fakt, že se jedná o jediný dům v Ostravě, který má pasáž. Sídlily zde jak rodiny, tak i firmy. V době první republiky se zde vystřídali mnozí drobní podnikatelé, ať už to byla švadlena, výrobce pánských košil, fotografický salon, žehlírna nebo brusírna skla. Nechyběli se svými ordinacemi ani lékaři nebo cukrárna.


Foto: Petr Broulík

Ve 40. letech dům koupila a zároveň zde sídlila firma Baťa. Vyráběla zde gumárenské výrobky a pneumatiky. V 50. letech, po znárodnění firmy, zde sídlil až do 70. let státní podnik Obnova, který pokračoval v produkci gumárenských výrobků, a také se zde opravovaly boty.

V roce 1992 získala po jednáních s Tomášem Baťou, který nevznesl restituční nárok, budovu Knihovna města Ostravy. Nastěhovala se zde v listopadu 1996 a v září roku 1997 zahájila provoz.

Ostrava má třetí největší veřejnou knihovnu

Knihovna města Ostravy je v současnosti třetí největší veřejnou knihovnou v zemi, na území města Ostravy provozuje vedle Ústřední knihovny dalších 27 poboček. V roce 2023 obsloužila na 430 tisíc návštěvníků a vypůjčila téměř 1,2 miliony knih a dokumentů.

Knihovna se zaměřuje i na komunity – ať už jde o seniory, rodiny s dětmi, nebo hendikepované. „Rekonstrukcí Ústřední knihovny vznikne ucelený a maximálně využitelný prostor, který umožní zkvalitnění nejen výpůjčních, ale právě i těch komunitních služeb,“ zdůraznila význam projektu pro celé město náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová.

Knihovna se navíc pravidelně zapojuje do velkých kulturních a vzdělávacích projektů města Ostravy, jež míří na rodinu, vzdělávání dětí i seniorů. Spolupracuje s téměř dvěma stovkami škol, pořádá pro žáky a studenty středních a vysokých škol tematické besedy a lekce informačního vzdělávání.

Čtenáři si nejvíce půjčují Šikmý kostel či tituly Hany Mornštajnové

Mezi nejsilnější čtenářskou skupinu řadí knihovníci čtenáře ve věku od 65 do 80 let. Silnou skupinou jsou rovněž dětští čtenáři, a to od narození, i díky úspěšnému projektu S knížkou do života Bookstart, až po mládež ve věku 18 let. Silná je i čtenářská skupina ve věku od 40 do 50 let.

V žebříčku nejpůjčovanějších titulů v Knihovně města Ostravy za letošní rok figurují všechny díly trilogie Karin Lednické Šikmý kostel, následují je tituly Hany Mornštajnové Les v domě, Listopád a Hana. Do pomyslného vrcholu se dostaly tituly Patrika Hartla Gazely 2 a slovenského spisovatele Roberta Bryndzy Tíživé ticho a Osudné svědectví. Desítku uzavírá nejnovější detektivka Michaely Klevisové Vraní oko.

Foto: Vizualizace: Radim Václavík
Sdílejte článek