Společnost
14/07/2022 Petr Sobol

Unikátní záběry. Prohlédněte si model interiéru nového ostravského koncertního sálu

Několik měsíců byly v modelu interiéru ostravského koncertního sálu v měřítku 1:10 na malých čalouněných křeslech usazeny pouze figurky s vlasy a oblečky. Napodobovaly tak posluchače v sále a pomáhaly v simulaci reálných akustických podmínek.

Právě kvůli dosažení těch nejlepších akustických parametrů budoucího koncertního sálu vznikla dokonalá kopie jeho interiéru, kde probíhala série akustických měření. Ta prováděla japonská společnost Nagata Acoustics po několik měsíců ve specializovaných dílnách v Mnichově Hradišti. Model byl odtud po skončení měření převezen do Ostravy, kde je od 13. července zpřístupněn v městské galerii PLATO v prostorách bývalého hobbymarketu Bauhaus.

Veřejnost tak může již nyní získat představu, jak to bude v koncertním sále vypadat nebo znít. Do sálu v reálném měřítku zavítají posluchači různých hudebních žánrů za pár let. Přístavba samotného koncertního sálu, dle návrhu newyorského architekta Stevena Holla, je součástí rekonstrukce stávajícího Domu kultury města Ostravy. Celý komplex pak nabídne multifunkční využití pro kulturní, edukační, ale i komerční účely.

„Práce na projektu koncertního sálu a rekonstrukce domu kultury, který je za hranicí životnosti, pokračují podle plánu, a to nyní především co do zajišťování externího financování, bez kterého nemůže být projekt v plném rozsahu realizován. S Moravskoslezským krajem již byla před několika dny uzavřena smlouva o jejich finanční participaci ve výši 300 milionů korun. V procesu je žádost o financování v rámci 3. pilíře Operačního programu Spravedlivá transformace (JTF) a také žádost o čerpání dotace z Operačního programu Životní prostředí," uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Dále probíhá jednání se státem, který stejně jako Moravskoslezský kraj přislíbil spoluúčast na financování na základě memoranda o spolupráci z roku 2018. Kromě toho město systematicky již od roku 2017 střádá vlastní finanční zdroje na tuto investici v účelově zřízeném Fondu pro výstavbu koncertního sálu,“ dodal Macura.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama