Společnost
19/11/2019 Jaroslav Baďura

Unikátní film o Beskydské sedmičce je hotov, premiéra bude v prosinci

​Po třech letech práce dokončili tři nezávislí filmaři dokumentární film Beskydská sedmička: 95 kilometrů, které ti změní život.

Předpremiéra dokumentu se uskuteční 7.12. od 16.00 ve WoodAreně v obci Ostravice.

Režisér Radim Grzybek, kameraman Aleš Nenička a producent Lukáš Havránek společně s produkcí filmu LANDSCAPE Films s.r.o., začali na díle pracovat už vroce 2016. Až v roce 2019 však úspěšná crowdfoundingová kampaň na platformě Startovač umožnila jeho dokončení.

Ačkoli nikdo z dokumentaristů není členem organizátorského týmu samotného závodu, byla to opakovaná osobní zkušenost, která je přivedla k myšlence natočení celovečerního dokumentu v aktuální stopáži 52 minut.

Samotný dokument se natáčel ve dvou ročnících: krom letošního ročníku také v deštivém roce 2017, ve kterém celý závod natáčelo dokonce 7 kameramanů. Dokument však v sobě obsahuje záběry i z dalších ročníků.

Stěžejní část tvoří rozhovory se samotnými účastníky na trati, i v cíli. K historii závodu se vdokumentu také vyjadřuje organizátorský tým včele se zakladatelem závodu Liborem Uhrem. Samotné dílo však nevznikalo ze zadání, ani v přímé spolupráci s týmem B7.

Dokumentaristé své dílo budou přihlašovat i na outdoorové a cestovatelské festivaly, na kterých už v minulosti slavili se svými snímky úspěch, například když Aleš Nenička získal 1.místo na Mezionárodním festivalu outdoorových filmů v kategorii horolezecký film za snímek Sevřené hrdlo na Gerlachu.

„Rozhodli jsme se zachytit příběh a smysl největšího českého horského maratonu, nejkrásnější záběry z Beskyd, skutečné emoce a autentické výpovědi samotných závodníků o jejich motivaci pro podobnou extrémní záležitost," říká hlavní kameraman Aleš Nenička

„Jak nás to napadlo? My sami jsme nějaký český film o horském ultra chtěli vidět. Horských závodů totiž přibývá jako roste hub po dešti, ale dokumentárně se běžeckému fenoménu v horách zatím nikdo nevěnoval,“ dodává ežisér Radim Grzybek.

A jak film hodnotí producent Lukáš Havánek? „Chtěli jsme ukázat krev, pot a slzy tohoto ultramaratonu. A utrpení, sebepřekonání a štěstí, které při podobných výkonech člověk zažívá. Myslíme, že se nám to podařilo a nemůžeme se dočkat, až film promítneme první tisícovce diváků na Ostravici.“

Dokument nebude možné koupit na internetu ani například na DVD. V roce 2020 bude možné jej určitě zhlédnout jednak v rámci filmových festivalů a dále v rámci promítání v menších kinech primárně ve větších městech ČR, sekundárně pak v menších městech a obcích.

Příležitost tedy bude, ale nikde už asi nebude promítání tak velké a s takovou atmosférou jako 7.12. na Ostravici.

Sdílejte článek