Nejnovější zprávy: Pamatujete? Na podzim 1984 byl v Ostravě otevřen Prior Obrazem: Legendy pokřtily novou knihu o Milanu Barošovi

Kultura

U Bezručů má premiéru Zdravý ne/mocný s Lichým v hlavní roli

​První premiérou nové sezóny v ostravském Divadle Petra Bezruče bude slavná hra klasika francouzské komedie Molièra Zdravý ne/mocný.

Zábavnou taškařici o jednom umanutém hypochondrovi s hereckým souborem nazkoušel režisér Vladimír Morávek. V hlavní rolivášnivého vyznavače léčiv Argana se představí Norbert Lichý.

Na komedii prokládanou tanci budete moct k Bezručům zaskočit od 20. září, kdy proběhne slavnostní premiéra.

Do Divadla Petra Bezruče se po letech vrací nejen autor světově proslulých komedií Molière, ale také režisér výrazného rukopisu Vladimír Morávek. Proč si Morávek pro svůj ostravský návrat vybral právě komedii Zdravý ne/mocný?

„To bylo tak, že jsme pořád dokola s různými lidmi, kteří mají Divadlo Petra Bezruče rádi, seděli po ostravských kavárnách a vyslovovali jména a názvy. Vzduchem lítal Shakespeare, Čechov, Jarry, Komenský a Bulgakov. Jednoho večera pak padlo Molière. Muž, který uměl zfanfrnět Paříž. Davy se za ním dostavovaly a on si zřetelněji a zřetelněji vedl svou, nic mu nebylo svaté – ve hře Zdravý nemocný se rozhodnul vzít si na paškál samotného krále. Věděl, že může ztratit vše, ale stejně to udělal. A vzrušil onu Paříž skoro do bezvědomí,“ vysvětluje Vladimír Morávek důvod výběru Molièrova textu a slibuje klasické komedii vtisknout punc svěžího a obrazového divadla.

Divadelní Ostrava zažije něco, co dlouho nezažila a dlouho nezažije. Divadlo Petra Bezruče se promění v Palais-Royal a Ostrava v Paříž. Co víc, možná přijde i král Slunce Ludvík XIV.

„Vrátíme se v čase a odehrajeme to legendární představení ze 17. února 1673, při němž Molière málem zemřel, ale diváci si mysleli, že je to jen žert,“ říká dramaturg inscenace Zdeněk Kocián.

„Vladimír Morávek nazkoušel jednu z nejslavnějších a nejodvážnějších Molièrových komedií způsobem stejně odvážným a opulentním. Hrát se bude po celém divadle i před ním a Norbert Lichý v dvojroli Molièra a Argana je nezapomenutelně vtipný a dojemný. Ale co jen Norbert. Všichni!“

Molièrovy hry nejsou Norbertu Lichému cizí, již v minulosti ztvárnil na prknech Divadla Petra Bezruče Geronta v komedii Scapinova šibalství, Harpagona v Lakomci nebo Tartuffa ve stejnojmenné inscenaci.

V dalších rolích se objeví Kateřina Krejčí, Magdaléna Tkačíková, Michal Sedláček, Dušan Urban, Jakub Burýšek, Vojtěch Johaník a další.

Poprvé se na prknech Divadla Petra Bezruče představí také nová posila pánské části souboru Jáchym Kučera.

Tvůrci inscenace vycházeli z překladu Svatopluka Kadlece, režisér Vladimír Morávek však text upravil a divadlo jej uvádí pod názvem Zdravý ne/mocný.

Na inscenaci spolupracoval hostující dramaturg Zdeněk Kocián. Autorem scény je Svatopluk Sládeček, kostýmy navrhla Eva Morávková. Pod hudbou k inscenaci je podepsán hudebník Mario Buzzi.

Na pohybovou složku inscenace dohlížela Lucie Mertová a korepetice probíhaly pod taktovkou Michala Sedláčka.