Sport
27/08/2020 Josef Pešout

​Týmy Poruby, Havířova a Frýdku-Místku mají jasno: liga se bude hrát s play off

Příští sezona první hokejové ligy vyvrcholí v play off a nebude se z ní sestupovat.

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje schválil herní systém Chance ligy, který nedávno odsouhlasilo patnáct z osmnácti účastníků soutěže. Zástupci druhé nejvyšší soutěže původně uvažovali o hracím systému bez play off, ale nakonec názor změnili.

Vítěz vyřazovací části může za předpokladu, že splní licenční podmínky, postoupit mezi elitu.

Mezi ambiciozní kluby patří před startem soutěže i HC RT Torax Poruba, HC AZ Havířov a HC Frýdek-Místek. Tato trojice byla hodně aktivní i na přestupovém trhu, především Poruba posílila o několik zkušených hráčů. Za Havířov už nastupuje dvojnásobný mistr s Třincem Martin Adamský.

První liga může být zajímavá tím, že kromě Adamského v ní budou působit další bývalé osobnosti z extraligy. Ofenzivním lídrem pražské Slavie je útočník Jaroslav Bednář, jenž hrál naposledy extraligu za Mountfield Hradec Králové a poté se stal v tamním klubu sportovním ředitelem. Loni jako hráč vypomáhal celku Vrchlabí, vítězi druhé ligy. A od srpna se chystá na první ligu v dresu Slavie.

Útočník Michal Trávníček po dvaceti letech v extralize musel skončit v Litvínově a přiíjal nabídku Ústí nad Labem. Exvítkovický obránce Jan Výtisk si zvyká na působení v Litoměřicích, kde by měl svými zkušenostmi pomáhat rozvoji juniorských reprezentantů.

Čtyři nejlepší jdou přímo

Pokud jde o hrací systém první ligy, zpráva ČTK uvádí, že v základní části se všechny celky utkají tříkolově každý s každým a hrát se bude 51 kol. Čtyři nejlepší týmy postoupí přímo do play off a mužstva na 5. až 12. místě budou hrát předkolo. V něm bude třeba vyhrát tři zápasy, od čtvrtfinále se bude hrát na čtyři vítězství. Pro ostatní týmy po základní části soutěž skončí.

S ohledem na možná karanténní opatření při pokračující pandemii koronaviru bude mužstvům, která nesehrají všechny zápasy, započítán do tabulky průměrný bodový zisk. Postup do play off bude možný ale jen v případě, že mužstvo odehraje alespoň 50 procent utkání základní části.

Svaz oznámil v tiskové zprávě další detaily. "Zápasy základní části, které nebude možné vzhledem ke karanténním opatřením sehrát podle rozpisu, se musí uskutečnit do čtyřiceti dnů po původním termínu, jinak budou považovány za nesehrané. Zápasy play off, které nebude možné kvůli karanténním opatřením sehrát vůbec, budou kontumovány," zní upřesnění.

Sportovně-technická komise ČSLH může také zkrátit sérii play off v případě, že se karanténní opatření bude týkat obou zúčastněných týmů. "V případě, že by musela být předčasně ukončena celá vyřazovací část, právo postupu do Tipsport extraligy v sezoně 2021/22 získá klub, který dosáhl nejlepšího umístění v základní části a ke dni ukončení soutěže nebyl vyřazen z play off," konstatoval svaz.

Start nového prvoligového ročníku je naplánován na sobotu 12. září.

Sdílejte článek