Nejnovější zprávy: Legenda brazilské hudby poprvé v Česku. Gilberto Gil vystoupí na Colours of Ostrava Lidé v kraji chtějí řešit klima. Průzkum však ukázal, že neví, co mají dělat

Sport

Turnaj, který nemá obdoby. Budoucí házenkářské hvězdy míří do Ostravy

Od pátku do neděle proběhne v Polance nad Odrou první ročník mezinárodního turnaje Handball V4 Cup. Kromě domácího týmu se na něm představí i Slováci, Poláci a Maďaři.

Elitní mládežnické reprezentační týmy ze zemí V4 se sjíždí do Ostravy. Foto: Petra Zeleňáková

Projekt Handball V4 Cupu je originální v tom, že zahrnuje tři oblasti. První spočívá ve sportovní konfrontaci starších žáků a žaček jednotlivých regionálních výběrů. Druhá část propojí mladé trenéry a rozhodčí se zkušenějšími kolegy, kteří by se měli stát jejich mentory v budoucí kariéře. A třetí oblast je zaměřena na vědu a výzkum, přičemž její součástí bude setkání odborných pracovníků vysokých škol. Ostravu bude reprezentovat Katedra studií lidského pohybu PdF OU, Slovensko bratislavská Fakulta tělesné výchovy a sportu, přijedou také zástupci univerzit z Katovic či Krakova i z budapešťské FTVS.

Turnaj starších žáků a začek rozehrají výběry Moravskoslezského kraje a Západoslovenského kraje. Nejprve se proti sobě postaví chlapci, poté dívky. Další páteční dvojici vytvoří maďarská akademie NEKA a polský výběr reprezentující Slezsko. Česká mužstva následně v sobotu čekají souboje s Polskem a v neděli s favorizovaným Maďarskem.

„Napadaly mě různé varianty, využil jsem také vlastní kontakty, až vznikla myšlenka V4. V Evropě je totiž poptávka i nabídka po tom, aby si země vytvářely propojení, naučily se spolupracovat a komunikovat jako sousedé. Oslovil jsem proto kamarády, bývalé spoluhráče i funkcionáře, všechno do sebe začalo zapadat a propojovat se,” okomentoval pro portál mskhandball.cz zrod celé myšlenky krajský trenér a současný kouč české reprezentace Rastislav Trtík.

K favoritům by v obou kategoriích měli patřit Maďaři. „Mají skvělé podmínky díky národním akademiím, kterými ostatní zúčastněné země nedisponují. I proto chceme funkcionářům a zástupcům kraje ukázat, jak by se, za vyšší finanční podpory, dala efektivněji házená rozvíjet i u nás,” uvedl Trtík. „Maďaři vyrůstají na platformě akademií, všichni zúčastnění jsou spolu každý den, což je, podle mě, jediná cesta, kterou se dá jít. Je třeba vybrat ty nejlepší a vytvořit jim nadstandardní podmínky. Trénují spolu od pondělí do pátku, mají přísný režim, ale v pátek jedou domů, v sobotu hrají za své kluby a v neděli jsou s rodinou. Potom se vrací zpátky. A to je model, který funguje,” dodal Trtík s tím, že by byl rád, kdyby byl Handball V4 CUP jakýmsi „budíčkem“ pro domácí funkcionáře a veřejnost, aby se začalo blýskat na lepší časy a akademie se začaly tvořit také u nás.

Moravskoslezský tým chlapců, který je složen ze zástupců Frýdku-Místku, Ostravy, Polanky a Kopřivnice, dostali na starost trenéři Petr Mazur a Jaroslav Petřek. „Těšíme se, až na to v pátek vlítneme. S Poláky a Slováky se známe, ale Maďaři, to pro nás bude něco nového. Myslím, že právě Maďarsko bude mít nejsilnější tým,” uvedl Mazur,

Dívky povede do bojů karvinská trenérka Lucie Hudečková. Ve výběru Moravskoslezského kraje má zastoupení každý z regionálních klubů, nejvíce hráček však dodala ostravská Poruba. „To je naše výhoda, holky se už delší dobu znají a jsou sehrané,” uvedla Hudečková, která je zvědavá, jak její tým v mezinárodní konfrontaci obstojí. „Slovenky měly kvůli covidu stejnou pauzu jako my. Polky a Maďarky se však nezastavily a připravovaly se neustále. Uvidíme, jak moc se to projeví,” dodala.

Vrcholem Handball V4 Cupu samozřejmě budou souboje, které se odehrají na palubovce, poslání turnaje je ale daleko širší. „Nejde nám o to, kdo bude nejlepší. Ale chceme vytvořit přátelství. Chceme, aby se hráči a hráčky poznali a naučili se spolu komunikovat. Vždyť řada z nich se určitě později dostane i do dospělých reprezentací. Chystáme i kulturní akce a chceme všem ukázat specifika našeho regionu. Doufáme, že vzniknou nová přátelství, která se později přenesou i na mezinárodní úroveň,” nastínil myšlenku projektu trenér Trtík.