Nejnovější zprávy: Kvůli vážné nehodě byla uzavřena silnice mezi Starým a Novým Jičínem ​V neděli poprvé vyjede cyklobus z Frýdku-Místku do Horní Lomné

Auto

Tři vysoké školy získají díky nápadům auto Hyundai Kona. Uspěla i ostravská VŠB

​Nošovická automobilka Hyundai a společnost Hyundai Motor Czech, která je výhradním dovozcem vozů Hyundai do ČR, podpoří technické vzdělávání na tuzemských univerzitách.

Foto: Hyundai

Třem fakultám darují elektromobil Hyundai Kona Electric. Studenti tak díky úspěchu v soutěži Kona jede na vysokou budou moci pracovat na projektech, které souvisí s rozvojem elektromobility.

Automobilka Hyundai před časem vyzvala studenty vysokoškolských technických oborů, aby navrhli, jak posunout elektromobilitu dál. Do prvního ročníku soutěže Kona jede na vysokou se zapojilo 8 univerzitních týmů složených z 3 až 10 studentů a odborného garanta z řad vyučujících.

Za úkol dostali formou videa představit svůj neotřelý nápad. Trojice nejlepších týmů se může těšit na Konu Electric pro svou školu a také na speciální celodenní exkurzi v nošovickém závodě. Potkají se s odborníky z praxe, podívají se do výroby a projedou se vozy Hyundai na testovací dráze.

„Cílem soutěže bylo prohloubení spolupráce s vysokými školami, navázání kontaktu přímo se studenty a podpora praktické výuky technických oborů,“ řekla Klára Klepáčová, manažerka oddělení Lidských zdrojů v nošovické společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC).

O vítězství se podělily týmy z Fakulty strojního inženýrství, která spadá pod Vysoké učení technické v Brně, a stejnojmenné fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Brněnští studenti z týmu TU Brno Racing zvítězili s projektem Adventure Packet, tedy kempingovou nástavbou pro elektromobil. Studentský tým North Bohemia Engineers (NBE) z ústecké univerzity zase přišel s nápadem chytré garáže.

Na třetím místě se umístil tým z Fakulty strojní, VŠB – Technická univerzita Ostrava. Studenti specializace Design průmyslových výrobků uspěli s projektem chytrých zrcátek.

O vítězích rozhodla i veřejnost

Automobilka zapojila do hodnocení projektů i veřejnost. Prostřednictvím facebookového profilu HMMC mohli uživatelé podpořit videopříspěvky jednotlivých univerzit a ovlivnit tak jednu z hodnocených kategorií.

Kromě hlasování na Facebooku se mezi další kritéria, která rozhodla o vítězích, řadila kreativita, technické detaily, náročnost a využitelnost projektu.

Darované vozy studenti využijí jednak k rozpracování, ověřování a realizaci nápadu, se kterým se do soutěže přihlásili. Dále budou elektromobily sloužit k prohlubování znalostí studentů, k měření nebo 3D skenování, a využití najdou i při diplomových pracích či výzkumech týkajících se elektromobility.

„Nošovická Kona Electric je první elektromobil nové generace vyráběný sériově v České republice. Naším záměrem bylo, aby měli studenti při výuce možnost pracovat s nejnovějšími technologiemi,“ doplnila Klára Klepáčová z HMMC.

Darování aut z předsériové výroby není pro nošovickou automobilku novinkou. V minulých týdnech zamířilo osm vozů modelu i30 do technických středních škol převážně v Moravskoslezském kraji a také na VŠB-TU v Ostravě.

Plně funkční auta slouží k výuce budoucích automechaniků, techniků a inženýrů. Další vozy jsou určeny pro trénink hasičů. Letos automobilka Hyundai darovala tři auta i pro potřeby Letiště Leoše Janáčka v Mošnově.

Další darovaná auta z Nošovic zamířila dříve třeba na Masarykův okruh v Brně, mostecký okruh nebo letiště v Hradci Králové.