Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Společnost

Tornádo jim zničilo hodonínský pavilon. Nožovky tak zamířily do ostravské zoo

​V pavilonu Malá Amazonie v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava přibyl v akváriu nový druh – nožovka běločelá.

V ostravské zoo přibyl v akváriu nový druh – nožovka běločelá. Foto: Markéta Rejlková

Pět jedinců této ryby se zvláštním protáhlým tvarem těla bylo dovezeno ze Zoo Hodonín po ničivém tornádu.

Nožovka běločelá (Apteronotus albifrons) je jeden z nejznámějších druhů z řádu nahohřbetí a jako typický zástupce této skupiny ryb se vyznačuje zvláštním protáhlým tvarem těla s vlnícím se ploutevním lemem, skrytým způsobem života a slabými elektrickými signály, kterými komunikuje s ostatními jedinci svého druhu.

V přírodě se vyskytuje v Jižní Americe od Venezuely po Paraguay a dorůstá do délky až 50 centimetrů. „Zoo Ostrava získala nožovky ze Zoo Hodonín v rámci likvidace tamního akvarijního pavilonu kvůli následkům tornáda. Celkem jsme přivezli pět jedinců ve velikosti 20 až 30 centimetrů a umístili jsme je v expozičním akváriu v Malé Amazonii, kde jsou pro tyto nožovky ideální podmínky. Ryby jsou celé černé s výjimkou bílých pásků na ocase a světlého proužku na temeni, takže najít je v přítmí pod kořeny, kde se zdržují, chce trochu trpělivosti. Jsou to takoví černí duchové, jak zní i jejich anglický název: „black ghost knifefish“. Už se ale osmělují a vyplouvají i přes den do volného prostoru,“ uvedla inspektorka chovu Markéta Rejlková.

Zavřít reklamu