Nejnovější zprávy: Frenštát si připomene 30 let od začátku odsunu ruských vojáků z města Izraelský hudebník a držitel Grammy Oran Etkin vystoupí v Ostravě

Společnost

Tomu se říká stylové retro, Vítkovice před 30 lety porazily Paris St. Germain!

Kdo nezažil, neuvěří. Tak nějak se lze vrátit k jednomu z historických, a zároveň zapomenutých, milníků ostravského fotbalu. Vždyť skutečnost, že tehdejší TJ Vítkovice 30. září 1986 porazily a vyřadily v 1. kole Poháru mistrů evropských zemí slavného francouzského šampiona z Paříže, musí přinejmenším mladé generaci připadat jako sci-fi výplod.

Jenže stalo se a uvnitř článku je toho důkazem mimo jiné také záznam části utkání, které na vítkovickém stadionu sledovalo více než osm tisíc diváků. Odnesli si zážitek, na který se nezapomíná.

Zatímco dneska jsou fotbalisté Vítkovic rádi, že se vůbec drží ve druhé lize, tehdy měli mužstvo, které respektoval v československém fotbale každý. Jakožto mistry ligy z jara 1986 je právem čekaly krásné zápasy v nejlepší klubové soutěži kontinentu.

Pravdou ale je, že Evropa si zase tak moc nemusela zvykat na novou kometu z Ostravy. Vždyť v předchozích ročnících býval pravidelným účastníkem Poháru mistrů Baník, tedy o něco slavnější a úspěšnější městský rival Vítkovic.

Motivace? Padesát tisíc franků!

V případě souboje se sebevědomými Francouzi se mnoho radosti nečekalo. Borci z Paris Saint Germain sice tenkrát ještě mezi sebe nezvali světové superhvězdy tak jako dnes, ale přece jenom za ně hrála řada reprezentantů včetně několika účastníků světového mistrovství.

Favorit byl jasný. Jenže Vítkovice už v prvním zápase venku ukázaly, že se chtějí vysvléknout z předem určeného kostýmu pro nebohého sparingpartnera. V Paříži se jim povedlo dvakrát skórovat a konečná remíza 2:2 dala „fajnou“ naději do odvety.

„Více tak náročných zápasů z nich jistě uková ještě lepší hráče, Bartl, Běleš a Kovačík odvedli ve srovnání s ligou nadprůměrné výkony, všichni ostatní zaslouží za výkon uznání. Ovšem nesmíme se nechat unést výsledkem. V odvetě proti nám nastoupí soupeř odhodlaný vše smazat a odčinit,“ uvedl po prvním zápase trenér Ivan Kopecký s tím, že každý z hráčů Saint Germain má za postup údajně slíbenou prémii padesát tisíc franků.

Také proto předpokládal, že v Ostravě dojde na mimořádně náročnou bitvu o postup. „U nás budou hrát Francouzi odvážněji, musíme se na to připravit. Máme z utkání v Paříži jedno pasívum, zraněného brankáře Zápalku. Naproti tomu už bude hrát v odvetě Houška, který by měl být pro soupeře překvapením,“ doplnil prorocky vítkovický stratég.

Postoupilo lepší mužstvo, uznal soupeř

V odvetě se nehrál žádný úchvatný fotbal, ale ostravský tým zvládl zápas výborně takticky. Nechal soupeře relativně volně kombinovat a čekal na možnosti rychlého zaútočení, kterých se nabízelo dost už v prvním zápase. Pařížané se evidentně nepoučili a byli právem potrestáni. Klíčová chvíle přitom přišla nečekaně poté, co byl ve druhé půli vyloučen obránce Oldřich Škarecký.

Ale od jeho odchodu ze hřiště uběhly jenom dvě minuty, když se do velkého vápna po vtipném uvolnění patičkou rozhběhlo avizované „překvápko“ jménem Zbyněk Houška, jenž byl faulován. Anglický rozhodčí Martin neváhal a fouknul jasnou „pentli“. V 68. minutě se k zahrání pokutového kopu postavil kapitán Jiří Šourek a tvrdou ranou zavěsil (záznam gólu na videu v čase 18:00)!

Šokující skóre 1:0 si už pozorně bránící Vítkovice bez větších potíží pohlídaly. „Postoupilo lepší mužstvo. Proti jednoduché a přímočaré hře Vítkovic jsme se nedokázali s naší mnohem komplikovanější hrou prosadit,“ uznal francouzský trenér Gérard Houllier.

Velký kompliment pro Vítkovice a možná, že dost poučná lekce pro později slavného trenéra, který mimo jiné vedl anglický velkoklub Liverpool a v něm také ostravskou ikonu Milana Baroše.

Vítkovický příběh o cestě Evropou mohl směle pokračovat a další soupeř byl opět velmi zvučného jména. Fotbalové retro a scifi v jednom č. 2, to je souboj 2. kola Poháru mistrů evropských zemí, v němž na sebe na podzim roku 1986 narazily týmy Vítkovic a FC Porto!

Fotogalerie