Gastronomie
13/05/2024 Petr Sobol

To nejlepší z gastronomie. V Ostravě v sobotu proběhne Pojez fest

Foto: se souhlasem Pojez festu

Už třetí ročník Pojez festů čeká na příznivce dobrého jídla a pití v Moravskoslezském kraji.

Jedinečné festivaly v Ostravě, Karlově Studánce a Ostravici opět zviditelní kvalitní gastronomické podniky v kraji. Součástí festivalu budou kuchařské show a ochutnávky, návštěvníci se mohou těšit i na koncerty, školu čepování piva a program pro rodiny s dětmi. Vstup na akce je zdarma.

Pojez fest je součástí programu Pojez, který propojuje zajímavé kulinářské zážitky v kraji a turisty láká do kraje za dobrým jídlem i pitím. „Těší mě, že náš region nabízí nejen krásnou přírodu, industriální dědictví, ale i skvělé gastronomické zážitky, za kterými stojí za to udělat si výlet. Lidé tak mohou vyrazit za kvalitním jídlem, ochutnávkami, výrobnami nebo například lokálními farmami. Chceme ukázat, že region má i v tomto ohledu co nabídnout a že úroveň gastronomie se u nás rok od roku zlepšuje,“ řekla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Šárka Šimoňáková s tím, že do Pojezu jsou zapojeny desítky podniků z celého kraje. „Je skvělé, že jejich počet stále roste.“

Gastro festivaly, kde se budou prezentovat nejen podniky zapojené do Pojezu, se letos konají už potřetí. První Pojez fest začíná už v sobotu 18. května v ostravských Dolních Vítkovicích. „Kromě skoro pěti desítek stánků a foodtrucků se skvělým jídlem a pitím, čekají na návštěvníky i kuchařské show, kde se podívají na přípravu světových specialit a zároveň budou moci pokrmy i ochutnat. Večer vystoupí zpěvák 7krát3. Vstup na Pojez festy je zdarma,“ řekl jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism Petr Koudela s tím, že na webu Pojezu zájemci najdou přehled zapojených podniků, farem i obchodů, ale i další termíny Pojez festů - 10. 8. v Karlově Studánce, kde vystoupí Ben Cristovao a Jaroslav Uhlíř a 7. 9. v areálu bývalé pily na Ostravici, kde zahraje skupina Slza a Jaroslav Uhlíř.

Pojez fest v Dolních Vítkovicích 18. 5. je spojený i s další akcí pro rodiny s dětmi. Na zájemce čeká i Den s Technotrasou. „Projekt Technotrasa funguje na stejném půdorysu jako Pojez, jen místo gastro podniků propojuje to nejzajímavější z industriálního a technického dědictví v regionu, lidé se tak u jednotlivých stánků dozví něco zajímavého o řemeslech i technice, ale zároveň si budou moci mnoho věcí vyzkoušet, podívat se na science show Velkého světa techniky a mnoho dalšího,“ doplnil šéf MS Tourismu Petr Koudela.

Cílem Pojezu, Technotrasy a dalších aktivit krajské centrály cestovního ruchu je mimo jiné přilákat do regionu více návštěvníků, a to se postupně daří. Za první čtvrtletí tohoto roku se podle statistik ubytovalo v hromadných ubytovacích zařízeních kraje celkem 202 786 lidí, což je oproti minulému roku mírný nárůst. Nejvíce turistů zavítalo tradičně do Beskyd a do Ostravy. „Jsem ráda, že se návštěvnost kraje vrátila na předcovidová čísla, a jsem pyšná na to, že se v loňském roce podařilo překonat hranici milionu ubytovaných turistů u nás. Věřím, že v tomto trendu budeme pokračovat i letos,“ uzavřela náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková.

Sdílejte článek