Společnost
12/08/2022 Petr Broulík

To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

​Celkem 65 nábojů do minometů z dubnových osvobozovacích bojů na konci 2. světové války nalezli včera dopoledne v Bolaticích na Opavsku stavbaři.

Na munici narazili při výkopech pro stavbu Domu sociálních služeb v Družstevní ulici.

Kvůli nálezu munice muselo být evakuováno asi pětadvacet osob. Vedení obecního úřadu také vyzvalo obyvatele, aby i přes zvědavost pochopili situaci a nechodili k místu nálezu, které pyrotechnici uzavřeli. Stavbaři nejprve nalezli devět kusů munice a zastavili výkopové práce. Přivolaní pyrotechnici poté odkrývali a prozkoumávali půdu kolem nálezu a nalezli zbytek nábojnic.

„Na Hlučínsku jsou takové nálezy válečné munice poměrně všeobecně běžné. Na našem území proběhla Ostravsko opavská operace,“ řekl pro Magazín PATRIOT místostarosta Bolatic Martin Bortlík, který byl i u nálezu munice v době, kdy stavbaři volali pyrotechniky.

Minometné střely pyrotechnici odpálili ve 20.15 hodin

Likvidaci nalezené válečné munice ovlivňovalo včerejší střídavé počasí, nejprve ji pyrotechnici stanovili do jednadvacáté hodiny večerní a nakonec všech pětašedesát minometních střel odpálili přesně ve 20.15 hodin v bezpečných místech nedaleko obce.

„Skvělá práce! A evakuovaní občané ze dvou bytových domů a čtyř rodinných domů se mohli vrátit domů,“ uvedli na facebooku obce zástupci Bolatic.

Historici uvádějí, že v oblasti obce Bolatice padlo při osvobozování přes 600 rudoarmějců a že zde zuřila v dubnu 1945 jedna z těžkých bitev při osvobozování Opavska a Ostravska. Jen československá tanková brigáda ztratila v Bolaticích šestnáct mužů a deset jejich tanků nepřítel vyřadil z boje.

Poničení zástavby při osvobozovacích bojích v obci bylo po válce odhadnuto na osmdesát procent, zničeno bylo 82 obytných domů a téměř 150 hospodářských stavení. Téměř 150 dalších budov utrpělo škody různého rozsahu.

Sdílejte článek