Tip na výlet. Zažijte dobrodružství, zažijte Visalaje!
Dnes vás zveme na výlet po hřebeni česko-slovenské hranice, kde se můžete těšit na krásné výhledy, zajímavé informace a příjemné občerstvení.
Naše trasa začíná na parkovišti ve Visalajích, kam se můžeme také dopravit autobusem z Frýdku-Místku nebo Ostravy na zastávku Krásná, Vyšní Mohelnice, hotel Visalaje.
Visalaje jsou horská osada v Moravskoslezských Beskydech, která patří k obci Krásná. Jejich název je odvozen od slova viset, protože se nachází na strmém svahu kopce – Visalaje. V osadě najdete horský hotel Visalaje, který nabízí ubytování a stravování pro turisty a lyžaře. Hotel byl postaven v roce 1968 a je zajímavý svou architekturou i historií. V minulosti zde totiž často pobývali známé osobnosti jako například herec Rudolf Hrušínský nebo spisovatel Karel Čapek.
Z parkoviště se vydáme po červené turistické značce, která nás povede kolem sjezdovky až k rozcestí Ježánky. Odtud budeme pokračovat rovně po modré značce, která nás zavede na hřeben česko-slovenské hranice a zároveň do areálu Bílého Kříže – Sulov. Čeká nás asi 2kilometrový kopec, který nás ale odmění nádhernými výhledy na okolní vrcholy.
Na hřebeni se nachází Experimentální ekologické pracoviště Bílý Kříž, které je součástí Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Zde se provádí dlouhodobé monitorování toků energie a látek mezi atmosférou a smrkovým ekosystémem. Pracoviště je možné navštívit po předchozí domluvě a vyslechnout si odborný výklad.
Za tímto pracovištěm mineme samotný Bílý Kříž, který dává tomuto místu své jméno. Jedná se o bíle natřený dřevěný kříž, který stojí v malé ohradě. Jeho původ není znám, existují dvě teorie. Podle první zde umrzl finanční strážník, který hlídal hranice před pašeráky. Podle druhé jsou pod křížem pochováni strážníci, tzv. portáši, kteří zde podlehli moru.
O pár set metrů dál již najdeme samotný areál Bílého Kříže. Je zde skvělé místo nejen na krátkou přestávku. Najdeme tu různé chaty a apartmány k pronájmu a také útulné občerstvení s posezením.
Po odpočinku máme možnost pokračovat ještě asi jeden kilometr po červené značce ke slovenské hoře Súľov a za ní se nacházející Vlčí skále. Zde se nachází mrazový srub, což je skalní útvar vytvořený působením mrazu a vody. Nebo se můžeme vydat rovnou na vrchol českého Sulova. Tam vede také červená značka, ale opačným směrem. Na samotný vrchol se dostaneme případnou malou zacházkou mimo značenou trasu.
Foto: Tomáš Sliwka
Následuje asi 2kilometrová procházka po hraničním hřebeni původní přírodou k vrcholu Polomka. Na tomto úseku najdeme několik pěkných vyhlídek na okolní hory, třeba i na tu Lysou. Pár desítek metrů za Polomkou odbočíme vlevo na neznačenou stezku, po níž se asi po 500 metrech ocitneme na lesní cestě. Vydáme se po ní opět vlevo. Povede nás již zpět do Visalají.
Tento úsek měří asi 4 kilometry a bude to z kopce i mírně do kopce. Na konci této etapy narazíme na Naučnou stezku Prameny Morávky. Zde odbočíme vpravo a asi po 500 metrech dorazíme na rozcestí Morávka – U Surovce. Napojíme se na žlutě značenou trasu a asi po 1 kilometru dorazíme na rozcestí Ježánky. To nám signalizuje, že jsme téměř u cíle našeho dnešního výletu.
Před návratem domů si můžeme dopřát občerstvení v restauraci Hotelu Visalaje. Jen si nezapomeňte zjistit aktuální otevírací dobu, protože se může lišit. Informace najdete na stránkách podniku - toto doporučuji učinit před návštěvou každé restaurace u všech výletů.
Takže, co říkáte? Je čas vydat se na tuto úžasnou trasu a objevit krásy Visalají a okolní přírody. Buďte připraveni na dobrodružství, které vás čeká, a nechte se unést krásou tohoto místa. Jsem si jistý, že se vám tento výlet navždy zapíše do paměti. Tak co, jdeme na to?
Informace o trase
Délka trasy: 14,5 km
Odhadovaný čas: 4 hodiny
Obtížnost: 3/5 (1 – nejlehčí, 5 – nejtěžší)
Nastoupáme: 466 m
Dojezd z Ostravy: 60 minut autem, 80 minut veřejnou dopravou
Vrcholy: Sulov (943 m n. m.), Polomka (984 m n. m.)
Další tipy na výlety a kompletně naplánované trasy získáte v unikátních Turistických denících na portále Výlety pro každého.