Cestování
03/05/2018 Marek Síbrt

Tip na výlet: ​Valašský hřeben s výhledy beroucími dech

Valašsko nejsou jen turisticky hojně navštěvované Pustevny nebo areál rožnovského Valašského muzea v přírodě. Úžasné putování valašskou krajinou nabízí také hřeben Vsetínsko-hostýnské pahorkatiny mezi Rožnovem pod Radhoštěm a bývalým hraničním přechodem Bumbálka na pomezí Moravskoslezského a Zlínského kraje.

Upozornění na začátku: protože trasa vede po hřebeni, je potřeba využít veřejnou dopravu a nechat protentokrát auto doma. Autobusem se dá dostat na začátek trasy bez většího problému, stejně jako zpět domů – ať už pojedete z Ostravy, Frýdku-Místku nebo jiného sídla kraje.

Putování může začít například u zmiňované Bumbálky, nebo u bývalé chaty Třeštík (jedna zastávka autobusu před Bumbálkou směrem z Ostravy, Frýdku-Místku nebo Frýdlantu nad Ostravicí).

Na samotném začátku nás čeká fakticky jediné větší a prudší stoupání na nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů s názvem Vysoká nad pramenem Rožnovské Bečvy.

Výhledy, kdy se zatají dech

Z Vysoké vede cesta dolů na typický valašský hřeben s horskými, svažitými a řídce osídlenými loukami. Nejpůsobivějším prvkem putování je fakt, že se hřeben nachází uprostřed mezi masivem Javorníků na česko-slovenské hranici na straně jedné a Moravskoslezskými Beskydy na severní straně.

V jednotlivých částech cesty se otevírají úžasné výhledy na členité Javorníky a Slovensko, především v poslední části na masiv Radhoště, Pusteven a Kněhyně. Při dobré viditelnosti se při ohlédnutí zpět v dálce tyčí dominantní mohutné vrcholy Lysé hory, Smrku nebo Travného.

Krásné výhledy vám v některých momentech doslova vyrazí dech. Budete si je pro jejich nádheru pamatovat hodně dlouho. Platí to už pro první část cesty, kdy se při sestupu z Vysoké otevře u rozcestí Polana nebo v místě zvaném Benešky výhled na členité Javorníky na česko-slovenské hranici.

Zhruba po osmi kilometrech narazíme na typickou valašskou horskou usedlost Pod Kotlovou. Byla by chyba místo minout, nabízí tady základní občerstvení, v nabídce je třeba typický valašský frgál. V první řadě jde ale o nesmírně půvabné a romantické místo s ukázkou toho, jak lidé na Valašsku bydleli a v jakých podmínkách hospodařili. Usedlost je udržována v perfektním stavu s mimořádnou citlivostí k její historii.

Turistické srdce na Soláni

Po dalších čtyřech kilometrech chůze po hřebeni dojdeme do turistického centra této oblasti Valašska na Soláň. Z místa se otevírají úžasné výhledy jak na Javorníky, tak na Moravskoslezské Beskydy.

Jezdí se autobusy, stejně tak je sem možné dojet autem. Je tu několik možností ubytování, lyžařských vleků nebo galerií. V roce 20006 byla vybudována Zvonička s infocentrem.

Pravidelně se zde pořádají kulturní a společenské akce. Toto jsou všechno předpoklady pro to, aby šlo o místo, kde během cesty přes hřeben potkáme jednoznačně nejvíce turistů. A platí to pro všechna roční období. Jinak během putování davy turistů nepotkáte. Setkání s pěšími, nebo cyklisty, jsou spíše ojedinělá.

Zvolte si vlastní trasu

Zdatní turisté můžou pokračovat ze Soláně na vrchol Tanečnice a dále směrem nad Rožnov pod Radhoštěm. Oproti první část cesty budou nyní převažovat výhledy především na mohutný masiv Radhoště a Moravskoslezských Beskyd.

Po deseti kilometrech dojdeme k hospůdce na Hážovských dílech. Ta sama o sobě stojí za návštěvu. Jde o oblast, kde se ještě v některých usedlostech zemědělsky hospodaří a neslouží pouze jako rekreační zařízení. Z místa je také krásný výhled na Valašsko směrem na Rožnov, ale také na horský masiv nad Valašskou Bystřicí a Vsetínem.

Celá trasa z Třeštíku až do Rožnova měří 28 kilometrů. Během cesty se více klesá (1200 výškových metrů, než stoupá (750 výškových metrů). Přesto jde o poměrně dlouhý celodenní výlet střední náročnosti.

Výhodou je to, že v několika místech je možné hřeben opustit a sejít do údolí (z hospůdky Pod Kotlovou na Horní Bečvu, nebo naopak do Karlovic, ze Soláně do Karlovic nebo Karolinky), čímž se dá putování výrazně zkrátit podle kondice, chuti, času a nálady výletníků.

Takže – vyberte si trasu podle sebe, ale určitě stojí za to alespoň část hřebene pro nezapomenutelné a daleké výhledy navštívit.

Sdílejte článek