Cestování
13/12/2019 Marek Síbrt

Tip na výlet: ​advent v zadumaném kraji slezského moře

Využijte některý z krásných, i když mrazivých adventních dnů, a vydejte se na výlet na Bruntálsko do okolí Slezské Harty.

Cesta autem z Ostravy trvá hodinku a tři měsíce po konci letní sezóny vyzařuje krajina v okolí přehrady poklidnou atmosféru předvánočního času. Určitě se vyplatí sem vyrazit na jednodenní výlet, stejně jako tady strávit poklidný víkend mimo frekventované turistické trasy a návaly návštěvníků.

To je možné například v Razové nebo Leskovci nad Moravicí. Pravdou je, že přehrada a její okolí mimo léto turisty nepřekypuje a některá zařízení jsou do další sezóny zavřená. Ale kdo hledá, najde.

V okolí Razové je několik úchvatných míst. Kousek od vodní plochy leží unikátní přírodní památka Razovské tufity. Jde o opuštěný lom horniny, která vznikla sopečnou aktivitou Velkého Roudného tvořícího dominantu oblasti na druhé straně přehrady.

K tufitům se dostanete například po louce zhruba kilometr od Centra Slezská Harta, kde se ostatně můžete ubytovat. Vrstvy tufitů – tedy žhavých úlomků hornin vyvržených při erupci sopky a ztuhlých poté, kdy spadly do vody – jsou zde dobře patrné právě díky minulé těžbě.

Ostatně pozůstatků dobývání najdeme v okolí Slezské Harty více. Zajímavý je například ten poblíž osady Mezina kousek nad místem, kde se Černý potok vlévá do jednoho z dvou hlavních koncových ramen vodního díla. Přírodní památka Lávový proud u Meziny určitě stojí za návštěvu.

Cesta k Razovským tufitům přes louku z obce má nezapomenutelné kouzlo především v ranních a předvečerních hodinách. Scházíte k rozlehlé vodní ploše, kterou z druhé strany ohraničují dominantní kopce (pravda, kůrovec se tady vyřádil stejně jako jinde u nás).

Z dálky na vše shlíží při dobré viditelnosti mohutný masiv Hrubého Jeseníku, který se na rozdíl od níže položených oblastí leskne bílou sněhovou pokrývkou.

Ve vodní hladině se odráží protilehlé kopce, táhlé pastviny a louky, ale například také kostel svatého Jana Nepomuckého v bývalé obci Karlovec.

Ten byl postavený již na konci 16. století, na konci 18. století vyhořel a byl přestavěn do současné podoby. Krásný výhled na jeho odrážející se siluetu na hladině Slezské Harty získáte, když budete od Razovských tufitů pokračovat po naučné stezce Po vulkanitech směrem k Bruntálu.

Když vystoupáte od vodní plochy pár set metrů, narazíte na další bývalý lom a unikátní přírodní lokalitu Karlovecké tufity. Pravda, místo leží v lese ještě více stranou turistického zájmu než první popisovaný lom. Tomu odpovídá i to, že lokalita není natolik udržovaná a někteří…jak to nazvat…třeba nevychovaní lidé…tady rádi zanechávají zbytky a obaly po večerním bujarém při posezení u ohně. Někteří zde budují malé skládky.

Na to vše poklidně shlíží z opačného břehu vyhaslá sopka Velkého Roudného. Právě odsud vytekla láva, která dala vzniknout mnoha zajímavým geologickým lokalitám v údolí řeky Moravice, na níž byla před několika desetiletími vybudovaná Slezská Harta. Některé z nich skončily na dně vodní plochy.

Na vrchol sopky, která byla naposledy činná někdy na přelomu třetihor a čtvrtohor – tedy před jedním až dvěma miliony let, vystoupáte od restaurace Vulkán v boci Roudno. Rozhlehlou vodní plochu pod sebou a mohutný masiv Hrubého Jeseníku s nejvyšším Pradědem budete mít jako na dlani.

Před deseti lety totiž byla na vrcholu vybudována dvacetimetrová rozhledna, ze které se otevírá nádherný pohled na celý region Nízkého Jeseníku, Oderských vrchů a Hrubého Jeseníku.

Cesta na vrchol z centra Roudna je dlouhá kilometr, je potřeba zdolat zhruba dvousetmetrové převýšení. Vede sem dobře značená naučná stezka po louce a v další partii lesem.

Vodní nádrž Slezská Harta u Bruntálu je svou rozlohou devátá největší u nás. Jde také o naši nejmladší vodní nádrž, která se začala budovat v roce 1987, a napouštění urychlily katastrofální povodně v roce 1997 (ale také povodně v roce 1996, o nichž se prakticky nemluví s ohledem na katastrofu, která přišla během následujícího léta).

Ale okolí Slezské Harty je skvělým místem pro dlouhé procházky, nebo jízdu na kole během sezóny, i bez výše zmiňovaných zajímavostí.

V blízkosti vodní plochy vede cyklostezka, pěšky je možné přecházet přes louky a pole místními cestičkami a držet se v blízkosti vody.

Například nenáročnou cestu z Razové do Leskovce a zpět je možné zvládnout bez problémů během jednoho dne i s posezením v hospůdce.

Tak neváhejte a utečte předvánočnímu shonu k moři Slezska!

Sdílejte článek