Kultura
21/09/2021 Petr Broulík

Tato stavba dostane Ostravu na mapu světové architektury. Výstava ukazuje i další projekty

​Reprezentativní výstavu jednoho z nejvýznamnějších současných architektů Stevena Holla otevřela dnes v podvečer vernisáží Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Steven Holl je autorem podoby budoucího koncertního sálu v Ostravě, který má vzniknout jako velkolepá a architektonicky jedinečná přístavba Domu kultury města Ostravy. Stavba haly má začít v příštím roce.

Architektonická kancelář Steven Holl Architects realizovala za více než čtyřicet let existence na šestašedesát významných projektů po celém světě a obdržela za ně řadu ocenění.

Výstavu STEVEN HOLL: Making Architecture Ostrava otevřeli muzikanti Janáčkovy filharmonie Ostrava, kteří přímo před vchodem do Domu umění přednesli první větu ze slavnostní sinfonietty Leoše Janáčka s využitím řízných bubnů.

Hollova koncertní síň má dostat Ostravu na mapu světa architektury

„Tento okamžik je pro mne výjimečný. Příprava výstavy byla mnohaměsíční a měla mnoho peripetií,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura, který nad výstavou v Domě umění převzal záštitu.

Dodal, že před dvěma lety měl možnost strávit několik hodin ve studiu Stevena Holla v New Yorku. „S jeho lidmi i s ním osobně. A pochopit, jakým způsobem přistupuje ke své tvorbě a sdílet s ním některé názory na život jako takový,“ řekl primátor.

Dodal, že mezi dvanácti vystavenými projekty je také projekt „naší“ ostravské koncertní haly. „Je to projekt, který – a věřím, že v tomto nepřeháním - může Ostravu dostat na mapu světa z hlediska architektury. Ne nadarmo je tento projekt řazen mezi deset nejočekávanějších staveb světa,“ řekl primátor města Ostravy a dodal, že stavba neobvyklé koncertní haly začne v souladu s příslibem města v příštím roce.

Výstava představuje projekty z celého světa

Výstava STEVEN HOLL: Making Architecture v Ostravě, kterou mohou lidé navštívit ode dneška a potrvá až do 5. prosince, je putovní a představuje jedenáct realizovaných projektů Stevena Holla.

Foto: Petr Broulík

Připravila ji Nadace Stevena Myrona Holla a jejím kurátorem je Nina Stritzler-Levine. V rámci evropského turné je součástí výstavy také dvanáctý projekt koncertního sálu v Ostravě, který je nyní v přípravné fázi.

Výstava podle organizátorů odhaluje složitý a osobitý proces tvorby těchto projektů, které expozice prezentuje od prvních akvarelových skic přes návrhy staveb až po jejich modely. Prostřednictvím fotografií odhaluje i proces stavby, včetně mediálních ohlasů a autorských komentářů.

Návštěvníci se seznámí například s Muzeem výtvarných umění v Houstonu, Nekropolí Ťin-pao-san na Tchaj-wanu, knihovnou v Malawi i Střediskem péče o nemocné s rakovinou v Londýně a dalšími projekty.

Steven Holl, architekt budov, které uspokojí ducha i oko

Steven Holl se narodil 9. prosince 1947 v městě Bremertor ve Washingtonu. Jeho stavby odrážejí fascinaci vědeckými fenomény a hrou se světlem. V červenci 2001 byl časopisem Time označen za nejlepšího amerického architekta za „budovy, které uspokojí ducha i oko".

Získal řadu významných ocenění. V roce 2014 obdržel cenu Praemium Imperiale za architekturu. V roce 2016 byl jmenován laureátem Daylight a Building Component Award za práci se světlem v architektuře.

Výstava STEVEN HOLL: Making Architecture se poprvé uskutečnila v Muzeu Samuela Dorského v New Paltz v New Yorku a procestovala svět. Před Ostravou pobývala v létě v Muzeu Architektury v polské Wrocławi.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama