Nejnovější zprávy: V Ostravě se dnes testovalo 4567 dětí, pozitivní byly dvě ​Poruba bude mít opět fontánu! V upraveném parku u Domu kultury Poklad

Byznys

Tašky z cykloduší, hodiny z gramodesek. Firma využívá věci, které už dosloužily

Ze starých cyklistických duší vytvářejí tašky, z gramofonových desek hodiny a z lahví servírovací prkýnka. Malá ostravská firma Respiro prorazila díky trendu zvanému upcycling, tedy vymýšlení způsobů, jak nově využít materiály, které už dříve posloužily jiným účelům.

Naposledy uspěla v mezinárodní soutěži Promotional Gift Award, kde zvítězila v kategorii Výjimečné zpracování s taškami a peněženkami z použitých cykloduší pro německého výrobce kol značky Ghost.

„Snažíme se materiálům, které už dosloužily, nějakým způsobem vdechnout šanci na druhý život. Filozofie našeho podnikání je taková, že pomáháme životnímu prostředí i našim partnerům a těm vzniká pozitivní PR,“ vysvětluje obchodní ředitel Respira Jakub Mastík.

Firma vznikla v roce 2002 a zabývala se výrobou triček a posléze i mikin, bund, čepic či šátků. Kvůli ekonomické krizi ale přišla o většinu distributorů, a tak se vydala hledat nové trhy do Ameriky. Tam zakladatel firmy Jakub Chleboun objevil upcycling, filozifii, na kterou firma vsadila a zabývá se jí dodnes.

Foto: ČTK

Foto: ČTK

Nyní má dvě divize: ta první nabízí hotové výrobky jednotlivým zákazníkům na e-shopu, druhá vyrábí reklamní předměty na míru pro firmy.

„Snažíme se, aby všechno, co děláme, bylo fakt zelené. Takže i když nás zákazníci tlačí do standardních reklamních předmětů, tak já do katalogu zařadím třeba jenom věci, které jsou z bambusu, z korku. I trička jsou z bio bavlny,“ říká Mastík.

Zřejmě nejúspěšnějším výrobkem Respira jsou hodiny z gramodesek. Jejich design je firma schopna vytvořit na míru podle přání zákazníka. Ten je navíc dostane v originální tašce vyrobené z obalu desky, z níž vznikly hodiny.

„Hodně se prodávají také servírovací prkýnka a mističky z vinných lahví. To jsou také stěžejní výrobky. Díky firmám, které si dávají na konci roku vína a od nás si vezmou servírovací prkýnko nebo mističku, se jich prodají i tisíce kusů. Hodně oblíbené, co se týče výrobního materiálu, jsou také cykloduše,“ říká Mastík.

Z cykloduší firma vyrábí tašky, obaly na notebook nebo peněženky. Duše se musí nejprve umýt a důkladně vyčistit, potom se ručně nastříhají a jsou připraveny k dalšímu zpracování.

„Musíte se vžít do té cílové skupiny. To jsou lidi, kteří žijí koly, cyklistikou, je to pro ně kus života, takže když dostanou takový výrobek, tak je to pro ně něco jiného, než když dostanou propisku nebo nějaký standardní reklamní předmět,“ líčí obchodní ředitel Respira.

Ženy ale podle něj mají k výrobkům z cykloduší nedůvěru. „Když bychom to měli rozdělit podle nějaké cílové skupiny, tak ženy jedině věci z bannerů. U žen máme nejvíce prodaných dámských kabelek. Mají rády barvy, mají rády červené, žluté, zelenobílé,“ popisuje Mastík.

Firmám Respiro vymýšlí speciální výrobky spojené s jejich oborem. Jedna ostravská firma například chtěla využít staré rezavé spony.

„Byl to celkem oříšek. Vymysleli jsme to tak, že jsme ty špony zalili do pryskyřice, dali jsme doprostřed křišťál, který se jmenuje orgonit, a dohromady by to mělo mít takový efekt, že to čistí okolí od elektrosmogu, rostou kolem toho například lépe rostliny,“ říká Mastík.

Další materiály, které Respiro pro své produkty využívá, jsou tištěné spoje, hasičské hadice, autoplachty či pneumatiky, renovuje i stará kola. Z gramodesek vyrábí i náušnice, tištěné spoje používá třeba na notýsky. Firma vyráběla například malou sérii tašek z autoplachty tatrovky Aleše Lopraise, která jela Dakar.

Použité materiály pro své výrobky shání různě. „S cykloservisy je to třeba taková symbióza. Oni museli duše likvidovat, jsou rádi, že se toho zbaví, my, že máme materiál,“ říká Mastík.

Firma se sedmi zaměstnanci má roční obrat zhruba deset milionů korun. V posledních dvou letech výrazně narostl, v roce 2013 činil obrat asi tři miliony.