Společnost
23/10/2021 Petr Broulík

Talentovaní zájemci o studium mohou požádat Ostravu o podporu

​Je spousta mladých lidí z Ostravy, kteří mají nesporný talent a studují vysoké školy v Ostravě nebo jiných městech, a to někdy i ve světě.

Často mají výjimečný talent, ale finanční prostředky jim nedovolují se soustředit na studium nebo přihlásit se na některou z prestižních univerzit.

Těmto lidem se snaží už dlouho pomáhat město Ostrava. A to třeba stipendii, tedy finanční podporou studentů. Pandemie koronaviru však jinak dlouhodobý program udělování stipendií ve studijním roce 2020 a 2021 přerušila.

Město Ostrava se však nedávno rozhodlo opět nadané studenty stipendii podporovat. A jeho zastupitelé schválili zcela nový program. Ten nejlepší vysokoškoláky ocení udělením titulu a ceny Talent roku a soustředí se při jejich výběru na jejich studijní, vědeckou a společenskou prospěšnost.

„Program studenty motivuje i podpoří ve studiu,“ říká náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová, která také návrh nového programu Talent roku zastupitelům předložila.

Nejlepší studenti získají titul Talent roku a až sto tisíc stipendia

Náměstkyně dodává, že titul a cenu Talent roku Ostrava udělí v každém akademickém roce a v městském rozpočtu na ně bude vyčleněna celková částka jeden milion korun. „Maximální výše finanční částky pro jednoho studenta činí jedno sto tisíc korun,“ sdělila Andrea Hoffmannová.

Návrhy na udělení prvních ocenění Talent roku lze už nyní podávat a to do konce října 2021. Program podle ní vychází z dlouholeté unikátní aktivity města, podporující studenty vysokých škol.

Pokračovat v podpoře studentů je pro město velmi důležité

Novému programu předcházel dlouholetý projekt podpory studentů s názvem Stipendia města Ostravy. S ohledem na ekonomickou zátěž, způsobenou pandemií, však zastupitelé zrušili poslední výběrové řízení k poskytnutí stipendií studentům v akademickém roce 2020/2021.

„Pokračovat v podpoře studentů považuji za velmi důležité. Je zapotřebí vytvářet podmínky pro jejich studium a další profesní uplatnění, stejně jako umět ocenit studijní úspěchy a vědecké výsledky nadaných jednotlivců. V uplynulých letech podpořilo město mnoho talentovaných mladých lidí. Někteří z nich nyní náleží k uznávaným odborníkům ve svých oborech, ať už v oblasti vědy či kultury,“ řekla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Komise bude hodnotit i výsledky studentů či vědecké úspěchy

O titul Talent roku však mohou nyní usilovat studenti vysokých škol nebo univerzit, studující v České republice nebo v zahraničí. „Hodnoceny budou studijní a vědecké úspěchy v technických, přírodovědných, společenskovědních, humanitních studiích a uměleckých programech,“ říká náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Dodává, že titul a cena statutárního města Ostrava budou udělovány ve dvou kategoriích. V první se mohou o ocenění ucházet studenti bakalářského a magisterského studia, v další kategorii pak studia doktorského. Student musí mít v době podání návrhu místo trvalého pobytu na území města Ostravy.

Podané návrhy pak posoudí dle stanovených kritérií komise pro vzdělávání, vědu a výzkum a náměstkyně primátora pro školství a sport. Hodnoceny budou například studijní výsledky, publikační činnost, vědecké úspěchy, práce ve vědeckých týmech, ale také společensky prospěšná činnost neziskového charakteru. O udělení titulu a ceny Talent roku rozhodnou nakonec zastupitelé města.

Ocenění talent roku udělí město v lednu

Náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová sdělila, že město Ostrava udělí ceny po vyhodnocení všech návrhů a poté, co vybrané studenty na udělení ceny schválí zastupitelé.

„Časově předpokládáme, že se bude jednat o měsíc leden 2022. Slavnostní podoba akce bude připravena až s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci, po zkušenostech z minulého období pracujeme s několika variantami. Ideálně všechny držitele ceny Talent roku pozveme na Radnici města Ostravy, kde jim osobně ocenění předám,“ sdělila Andrea Hoffmannová.

Stipendia v minulosti získali klavírista i dnešní profesoři

Stipendia uděluje město Ostrava už od roku 1996 a za tu dobu poskytlo nejlepším studentům celkem téměř 17,5 milionů korun, pro tento akademický rok je připraven jeden milion. Z těch, komu stipendia ve studiu pomohla, jmenuje náměstkyně Andrea Hoffmannová známé osobnosti.

Například Tomáše Klementa, klavíristu, který studoval Music Academy of London v Anglii, dále Martina Augustynka, který působí na Fakultě elektrotechniky a informatiky a také na katedře kybernetiky a biomedicínského inženýrství VŠB-Technické univerzity Ostrava. Či lékaře Ondřeje Volného z Lékařské fakulty a katedry klinických neurověd Ostravské univerzity nebo Terezu Ďurovcovou, která působí na katedře fyziky povrchů a plazmatu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Stipendia studentům umožní věnovat se více bádání

Stipendia města Ostravy získala v minulých letech řada úspěšných studentů. Náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová v minulém roce uspořádala výstavu, na které se mnozí studenti, kteří získali v poslední době od města stipendium, představili.

„Stipendia nadaným studentům umožní, aby se věnovali studiu i vědeckému bádání a nemuseli trávit čas na brigádách. Věřím, že studenti budou díky stipendiu všude šířit dobrou značku Ostravy,“ řekla na úvod výstavy náměstkyně. Ostravskými stipendisty byli v době výstavy například studenti zahraničních univerzit v Heidelbergu, Londýně a Lucemburku, ale také ti, kteří navštěvují univerzity v Ostravě nebo v dalších městech České republiky.

Studují v Ostravě nebo ji mají rádi, i když studují v jiných městech

Představme si některé ze studentů, kteří stipendia od města, kde vyrostli nebo bydlí, získali docela v minulých několika letech, než udělování stipendií na jeden akademický rok přerušila pandemie.

Patří mezi ně například Daniel Vala, student oboru Nanotechnologie na VŠB – Technické univerzitě Ostrava. „Vždy jsem tíhl k interdisciplinaritě v oblasti přírodních věd a nonotechnologie. A taky nechtělo se mi opouštět Ostravu. Historické se tu nečekaně mísí s moderním, z vesnického soužití je tu o pár kroků dál zalidněné centrum, což činí Ostravu výjimečnou,“ říká úspěšný stipendista.

Další studentkou, která získala od Ostravy stipendium, je Dana Dobešová, studující na Univerzitě Palackého obor Učitelství matematiky pro střední školy – Učitelství deskriptivní geometrie pro SŠ.

„Tyto předměty mě vždy bavily, a ráda bych to pěkné, co mi daly, předávala dál. Chci být učitelkou, která dokáže matematiku nejen vysvětlit, ale taky ukázat její krásu a užitečnost pro praktický život,“ říká úspěšná studentka olomoucké univerzity z Ostravy, kterou považuje za zelené město a nejraději má Poodří a Rezavku.

V Ostravě někteří prožili dětský a studentský svět

Vzdělání zaujímá klíčové postavení také v životě Jana Kubici, který dostudoval obor Právo a věda na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, absolvoval obor International Business Management na Teesside University a dokončil studia humanitní vzdělanosti na Fakultě humanitních studií UK. „Význam humanitního vysokoškolského vzdělání tkví zejména v rozvinutí schopnosti myslet a kriticky se dívat na svět,“ říká úspěšný student.

Jako své charismatické rodné město vnímá Ostravu student oboru Kulturní dějiny na Filozofické fakultě Ostravské univerzity Martin Slepička, který rovněž získal od města stipendium. Zajímá ho období středověku. „Tady jsem prožil celý svůj dětský a studentský život. Mám zde rodinu a kamarády, vím, kam se mám obrátit, kde mi poradí a kam mohu vyrazit za zábavou a ponaučením,“ říká Martin Slepička.

Ostrava je její ocelové srdce. Každý rok se do ní vrací aspoň na Colours

Palackého univerzitu v Olomouci studuje se stipendiem z Ostravy i Nikola Wenclová. Její cesta do hanácké metropole vedla přes bakalářské studium na Ostravské univerzitě.

„Akademici zdejší katedry psychologie mě naučili milovat představu, že po dvaceti letech sedím na židli vedle pohovky, na nose mám kulaté brýle a v ruce doutník. Univerzita se pro mne stala rodinou,“ říká a vyznává se Ostravě jako k místu k životu, ačkoliv se to někdy nezdá. Jejím oblíbeným místem v téměř každém směru je porubská Hlavní třída.

Tereza Lausová studuje díky stipendiu z Ostravy biologii rakoviny na univerzitě v Heidelbergu a to ve spolupráci s Německým centrem pro výzkum rakoviny.

„Biologie mne vždy fascinovala a možnost v budoucnosti pomáhat lidem tím, co mne baví, je fantastická. Stipendium města Ostravy mi umožnilo neuvěřitelnou svobodu vybrat si, co mne baví a v čem jsem dobrá, a rozvíjet se,“ říká Tereza Lausová a dodává, že Ostrava je její ocelové srdce. „Ráda se do ní každoročně vracím aspoň na Colours. Vítkovice mají unikátní atmosféru a oba světy techniky už jsem prošla skrznaskrz,“ vyznává se rodnému městu úspěšná studentka.

Co je třeba k podání žádosti o stipendium a ocenění Talent roku

Povinnou přílohou návrhu je životopis a motivační dopis s popisem studijních a vědeckých výsledků a informací o sobě, kterých 1–3 aktivit si váží nejvíce a který potenciál sám v sobě vidí jako nejsilnější.

Dále doklad o studiu na vysoké škole/na zahraniční univerzitě, doložení studijního průměru dle kategorií, vědecké úspěchy a publikační činnost - patenty (přihlášené, podané, přijaté); studentské soutěže, práce ve vědeckých týmech, publikační činnost v tuzemských i zahraničních časopisech, skripta, učebnice, spoluautorství na publikacích.

Dále společensky prospěšná činnost neziskového charakteru a doporučující dopis garanta – vypracovaný dopis vedoucím vědeckého týmu, pedagogem, děkanem, rektorem

Návrhy se posílají poštou nebo mailem na adresu Magistrátu města Ostravy, Odbor školství a sportu, Prokešovo nám. 8, 729 30 Ostrava, a to do 31. října.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama