Tak trochu jiný GYM: Ostravské Colliery pomáhá handicapovaným i seniorům
Ostravské Colliery, jediný oficiálně licencovaný CrossFit v Ostravě, překračuje další dimenze obyčejného „gymu“.
Už před dvěma roky tady založili neziskový spolek Colliery SRDCEM, který si vytyčil tři základní body: podporu mladých atletů, zapojení handicapovaných a program pro seniory 60 plus.
„Teď, po dvou letech usilovné práce, se nám hodně věcí povedlo, vychovali jsme nejlepšího teen atleta v CrossFitu v České republice, slavíme úspěchy na poli závodním u nás i ve světě obecně,“ říká předseda spolku Stanislav Kupčík.
V minulém roce absolvovali „tour“ po českých středních a základních školách, kde prezentovali CrossFit jako nový sport pro děti, představili koncept CrossFit do škol a plánují jej nabídnout i Ministerstvu školství a tělovýchovy.
„Letos bychom rádi oslovili dětské domovy, chceme minimálně třem dětem, které mají dispozice pro náš sport, nabídnou zdarma celoroční program,“ říká Kupčík.
Inspirací pro založení spolku byl vždy jedinec: jeden teen atlet – Jan Vantuch, jeden handicapovaný sportovec – Pavel Husar a jeden senior – Boleslav Nytra.
„Dnes už jsme mnohem dál. Cvičí u nás čtrnáct mentálně i fyzicky handicapovaných. A teď aktuálně u nás začínají cvičit děti z Jonášova spolku a spolku PINOKIO,“ říká Kupčík. A tím jeho snaha zapojit handicapované do cvičení zdaleka nekončí.
„Zúčastnili jsme se takzvaného inkubátoru Laboratoře Nadace Vodafone – podporující neziskové projekty v rámci chytrých aplikací pro mobilní telefony…. A uspěli jsme! Získali jsme finanční podporu a postup do akcelerátoru daného programu s naším nápadem unikátní aplikace a projektu pro handicapované, kteří chtějí cvičit. Nese název: #SportujShandicapem,“ říká Kupčík.
Úspěch v inkubátoru umožnil získat alespoň část prostředků na vyvinutí mobilní aplikace, která handicapovaným po celé republice ukáže v jejich okolí vhodné fitko, trenéra a také informace, jak a na čem si zacvičit. Součástí projektu je i vzdělávací program pro trenéry, kteří se budou erudovaně handicapovaným věnovat.
„Zdravý člověk si může vybrat z nepřeberného množství možností fitness zařízení, ale handicapovaný nikoli. Myslím, že pro handicapované zájemce o pohyb by neměly být jen rehabilitační ústavy – chceme, aby cvičili také mezi zdravými, chceme tyto lidi spojovat, ukazovat, že jejich handicap je nemusí rozdělovat nebo dávat na okraj spolčnosti.“
Stanislav Kupčík chce aplikaci i ideu rozšířit po celé zemi. „Teď se snažíme získat podporu pro náš projekt, hledáme další finance. Je třeba vyškolit trenéry a zapojit co nejvíce míst, zapojit kraje, krajská města a pilotní fitka. Každé musí ale splňovat bezbariérovost a hlavně chtít. My už to děláme dva roky, už víme, jak na to, můžeme jim poradit – motivovat je.“