Nejnovější zprávy: ​Vlastní gól a prohra. Ostravský Fillo prožil hořký návrat do Teplic Mladý muž (28) zemřel poté, co jej na přechodu srazil opilý řidič

Společnost

Tak přece! Prodloužená Rudná se otevře ještě letos

​Dostavba 414 metrů dlouhého úseku prodloužené Rudné ulice v Ostravě skončí ještě letos.

Ilustrační foto: Archiv

Úsek by měl být zprovozněn do Vánoc. Novinářům to dnes řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Termín otevření důležité komunikace by kraj mohl znát příští týden. Do kolaudace půjde o zkušební provoz a v místě bude omezená rychlost.

Dostavbou posledního úseku bude hotová významná silnice, která má zrychlit dopravu mezi krajským městem a Opavou a vyvést auta z přetížených ulic v Ostravě-Porubě, kterou denně projíždí přes 30.000 automobilů. Dostavba úseku přišla na více než 200 milionů korun.

Prodloužená Rudná je částí silnice I/11 a je jednou z nejdůležitějších dopravních staveb v Moravskoslezském kraji. Její dostavbu ale léta brzdily mimo jiné majetkové spory. Důležitou částí stavby je protihluková stěna, kterou místní chtěli. Spor o typ protihlukové stěny byl jednou z hlavních příčin oddalování stavby.

Mediace se ujal kraj. Když ŘSD navrhlo protihlukovou stěnu tak, aby lidem vyhovovala, jednání se odblokovalo. Kdyby se strany nedohodly a muselo se čekat na vyvlastnění pozemku, odhadovalo se, že by silnice byla hotová nejdřív v roce 2027.

Se stavbou silnice se v daném úseku počítalo už v roce 1969, od roku 1980 s trasou počítal i ostravský územní plán.

Pozemek ŘSD koupilo v roce 2007 bez závazků i věcných břemen. O dva roky později pracovníci ředitelství zjistili, že se k pozemku věcné břemeno už váže.

Majitelům sousedních pozemků zaručuje právo chůze a jízdy. Spory s majiteli pozemků pak stavbu oddalovaly. Proti zdržování stavby několikrát demonstrovali obyvatelé Poruby.