Nejnovější zprávy: ​Hledáte tip na letní rekreaci nebo rodinný výlet? V Ostravě dnes začíná Veletrh Dovolená Dolní Vítkovice budou opět hostit gastronomický festival Food Market

Společnost

Systém sdílených kol nabídne v Ostravě až 600 bicyklů

​Společnost Nextbike, největší bikesharingová firma v Evropě, dnes v Ostravě oficiálně spustila svůj systém sdílení jízdních kol.

Foto: Oficiální facebookový profil Ostrava!!!

Tuto službu bude v krajském městě provozovat po dobu osmi měsíců.

Oblíbený způsob dopravy na sdílených bicyklech tak pokračuje i letos. Oproti loňskému roku se nabídka nového provozovatele Nextbike rozšíří a stanic s koly bude dvě stě.

Postupně se navýší i počet kol, ode dne zahájení jich obyvatelé Ostravy budou mít k dispozici 400, v letních měsících pak až 600.

„Jsme velmi rádi, že Ostrava je dalším českým městem, kde můžeme nabízet naše služby. Více než 15letá zkušenost firmy Nextbike přinese Ostravanům nejrychlejší, nejlevnější a ekologicky nejšetrnější možnost dopravy na vzdálenost pěti kilometrů, která zároveň podporuje i zdravý životní styl,“ řekl k zahájení projektu sdílených kol jednatel společnosti Nextbike Czech Republic Tomáš Karpov.

Firma Nextbike na začátku roku zvítězila ve veřejné zakázce ostravského magistrátu díky své ekonomicky výhodnější nabídce. Město pro letošní sezonu počítá s náklady ve výši přibližně 4,5 milionu korun, provozovateli bude za každou výpůjčku kola platit necelých deset korun.

„Těší nás, že Ostravané přišli na chuť tomuto modernímu a k přírodě šetrnému způsobu dopravy. Loňský rok ukázal velký zájem o tuto službu, kdy 16 tisíc uživatelů sdílených kol ujelo přes 130 tisíc kilometrů. Při provozu systému budeme sbírat a vyhodnocovat data pro lepší plánování cyklistické infrastruktury v Ostravě,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Projekt sdílení kol v Ostravě má také charitativní rozměr. Firma Nextbike se spojila s Nadačním fondem Kapka naděje v projektu „O kapku lepší jízda“, kdy Nextbike z každé výpůjčky nad 15 minut věnuje 10 % na konto nadace.

Prostředky následně poputují do Fakultní nemocnice Ostrava. Pět sdílených kol bude kompletně vyvedeno v barvách Kapky naděje a nadační fond z jejich provozu získá 25 % z jízdného.

„Kolo si lze půjčit jednoduše přes naši mobilní aplikaci nebo zákaznickou linku. Celý proces trvá pouze několik sekund. Jízdné je díky podpoře Statutárního města Ostrava nastaveno na 15 minut zdarma. Za každou další započatou půlhodinu pak lidé zaplatí 20 korun. Jsme rádi, že bikesharingem můžeme rovněž pomoci potřebným,“ doplnil Tomáš Karpov.

Třírychlostní jízdní kola městského typu s nízkým nástupem budou uživatelé moci odkládat do cyklostojanů. Ty se rozšíří do řady dalších ostravských obvodů.

Moravská Ostrava a Přívoz jich bude mít 60, Slezská Ostrava 18, Mariánské Hory a Hulváky 21, Vítkovice 20, Jih 25, Poruba 45 a jeden stojan najdete v Hošťálkovicích.

O společnosti Nextbike

Nextbike byl založen v roce 2004 v německém Lipsku a provozuje systém pro sdílení kol ve více než 200 městech Evropy i USA. Česká republika se stává 28 zemí, kde Nextbike působí. Jako poskytovatel městské mobility se Nextbike považuje za udržitelnou součást veřejné dopravy. Důraz na kvalitní zákaznické služby je podpořen vícejazyčnou zákaznickou linkou a servisními týmy, které udržují a redistribuují kola po celém městě tak, aby byl systém stále v optimálním stavu. Nextbike nabízí stanicové, bezstanicové i hybridní systémy podle individuálních přání měst.