Sport
21/03/2024 Petr Sobol

Svátek ragby v Havířově. Chystá se rozlučka s reprezentační legendou

Foto: se souhlasem Ragby Clubu Havířov

Český ragbyový tým se chystá na utkání mistrovství Evropy proti Ukrajině, které sehraje v sobotu 23. března v Havířově. Zároveň se bude jednat o poslední reprezentační zápas legendárního Lukáše Rapanta.

Čeští ragbyoví reprezentanti hrají ve druhé nejvyšší výkonnostní skupině Trophy, ve které působí taky Švýcarsko, Chorvatsko, Litva a Ukrajina. Právě ta bude sobotním soupeřem českého týmu.

Češi jsou ve skupině třetí a postoupit už nemohou, přesto bude sobotní utkání hodně prestižní. Definitivní tečku za reprezentační kariérou totiž napíše slavný odchovanec havířovského ragby – jednačtyřicetiletý Lukáš Rapant.

„V reprezentaci byl vždy klíčovým hráčem, pilířem. Poprvé reprezentoval už v roce 1997, teď ho čeká rozlučka, navíc doma v Havířově,“ řekl pro patriotmagazin.cz předseda havířovského ragby Pavel Indrák, jenž se na sobotní klání velmi těší. „Reprezentace u nás hrála naposledy v roce 2016, tehdy jsme porazili Chorvatsko. Bude to svátek. Kdyby dorazilo 2000 až 2500 diváků, bylo by to úžasné,“ dodal.

Ukrajinci jsou v tabulce poslední. Češi budou favoritem, rozhodně je ale nečeká nic snadného. „Čtyřikrát jsme je porazili, čtyřikrát vyhrála Ukrajina. Mají v týmu hráče z Polska nebo Francie, v Havířově se připravují už od neděle,“ prozradil Indrák.

Havířov pojal událost ve velkém stylu a chystá se na víkend plný sportu. V sobotu rozehrají svou čtvrtfinálovou sérii play-off také hokejisté druholigového AZetu, v neděli se pak doma představí fotbalový MFK Havířov, ve kterém od zimy působí Jan Laštůvka a nově i Pavel Zavadil.

Hlavní pozornost se ale zaměří na ragbyový zápas a loučícího se Rapanta, jenž píše fantastickou kariéru. Z Havířova odešel do Francie a od roku 2006 byl několik let hráčem celku Oyonnax. Ve Francii působí doteď. „Dokázal se prosadit v soutěži, kde hrají nejlepší hráči Anglie, Nového Zélandu, Skotska nebo Irska. V Oyonnaxu je za legendu, na stěně slávy je umístěn na prvním místě,“ připomněl Indrák, jenž je zároveň velkým Rapantovým kamarádem. „Jsem moc rád, že se s reprezentačním dresem může rozloučit u nás doma,“ dodal.

Havířovský ragbyový stadion se otevře v sobotu okolo 11 hodiny, zápas Česka s Ukrajinou startuje ve 13 hodin. Následovat bude utkání českých týmů do 20 a 23 let, do něhož zasáhne i několik ragbistů z Havířova i nedaleké Ostravy.

Sdílejte článek