Stoletá halda Ema láká k návštěvě. Co o ní možná nevíte
Je až neuvěřitelné, kolik lidí si v pěkných únorových dnech vydá pokořit onen „ostravský Vesuv“, tedy proslulou a jedinečnou haldu Ema.
Zvláště o víkendech se jeden z nejvyšších bodů Ostravy stává cílem vycházek a výletů. Nebo si lidé dají výšlap na 314 metrů vysoký vrchol haldy Ema jako bonbónek k návštěvě ostravské zoologické zahrady.
„Připadá mi, že je mi z Emy horko od nohou. Cítím to i přes boty. Je to možné?“ pronese při závěrečné trochu příkřejší fázi výstupu jeden z mužů šlapajících na Emu zjevně poprvé. A s neskrývaným podivem zjišťuje, že tady, pár metrů pod vrcholem, u dráty zabezpečeného „průduchu“ odněkud z nitra haldy roste teď v únoru krásně čerstvě jarně zelená tráva.
A lidé znalí unikátnosti tohoto kopce vědí, že jádro haldy v hloubce pod poutníky stále „hoří“ a je v něm opravdu pořádné horko, které má přes tisíc stupňů Celsia.
Ema láká na západy Slunce i zelenou trávu v únoru
Ano, halda opravdu stále „žije“. Právě dnes je však z Emy také pořádný rozhled do daleka, návštěvníci se na vrcholu Emy kochají pohledy na Beskydy, Jeseníky, Moravskou bránu, do Polska, ale samozřejmě na Ostravu a její okolí. Kouř z komínů velkých továren navíc dodává barevným pohledům mimořádné kouzlo.
Je už navíc ke třetí hodině odpolední a to je doba, kdy se Slunce chystá pomalu zapadnout. Právě v podvečer míří na vrchol Emy další návštěvníci. „Chceme vidět západ slunce, dnes je na to pěkné počasí, a to bývá na Emě zážitek,“ říká manželská dvojice s dětmi.
Halda Ema je prostě Ostravany vyhledávaným vyhlídkovým místem a turistickým bodem Ostravy. Nenáročný výstup umožňuje její návštěvu i těm, kteří příliš horským túrám neholdují. Už patnáct let se na ni lidé vydávají také prvního ledna na novoroční výstup a ani letos tomu nebylo jinak.
Haldu tvoří miliony tun vytěžené hlušiny
Halda Ema vznikla při uhelné těžní jámě, kterou hrabě Wilczek založil roku 1861. Původně halda dosahovala výšky až 327 metrů, ale tím, jak prohořívá, se její výška snížila. Halda měla být zlikvidována, dnes je však památkově chráněna a poskytuje fenomenální výhledy na město.
Červený vrchol haldy Ema, která má na Ostravsku jako jediná kuželovitý tvar, tvoří miliony tun prohořelé vytěžené hlušiny z ostravských dolů. Emu tvoří hlušina a odval z bývalých ostravských dolů Petr Bezruč a Ema, který se nacházel v závěru Trojického údolí, a také dolu Michálka. Samotný počátek haldy sahá do doby před rokem 1920, takže už má více než sto let.
V šedesátých letech se nitro této haldy vznítilo a Ema hoří dodnes. Je to neuvěřitelné, ale teploty uvnitř kopce prý dosahují až patnáct set stupňů Celsia a díky tomu se uvnitř kopce tvoří nové vzácné nerosty, odborně zvané porcelanity a jaspisy.
Není nejvyšším kopcem, ale „voní“ metanem a sírou
Halda Ema však už není nejvyšším místem Ostravy, jak se traduje nebo si řada lidí možná myslí. Je však podle serveru Kudy z nudy třetí nejvyšší v pořadí po kopci v Krásném Poli, který měří 334 metrů a vyvýšeninou nad Hošťálkovicemi-Bobrovníky, který měří 318 metrů. Vlivem přirozeného slehávání hlušin totiž Ema poklesla asi o osm metrů od své původní výšky v době ukončení navážky.
Řada návštěvníků haldy Ema je po výstupu na její vrchol doslova okouzlena. A zvláště nyní v zimě. Díky vysokým teplotám uvnitř haldy a subtropickému klimatu kolem ní nebývá na jejím vrcholu nikdy sníh. Zatímco na její severní straně je hustý les, jižní strana, která stále prohořívá, je holá a porostlá teplomilnou stepní florou. A roste zde celoročně tráva.
Viditelný kouř, který jakoby vyvěral z hory, dává haldě Ema magické kouzlo. Bělostné obláčky plynů obsahují metan a oxid siřičitý a provází je typický zápach, proto poutníky po cestě na Emu provází několik varování v podobě výstražných cedulek.
Jméno halda dostala po hraběnce Wilczkové
Na vrchol vede nová turistická stezka, která mapuje především hornické dějiny města. Začíná u tramvajové zastávky na Černé louce za divadlem, ale připojit se na ní lze v cestu města například i na Sýkorově mostu přes řeku Ostravici.
Stezku vybudoval Klub českých turistů, je na ní celkem dvanáct informačních panelů s popisem historických, přírodních i technických zajímavostí v okolí. Trasu turisté pojmenovali po zakladateli české turistiky v Ostravě a Beskydech Adolfu Podroužkovi.
Halda Ema zase dostala své jméno po manželce hraběte Wilczka, jak uvádí oficiální průvodce Ostravou. Jeho manželkou byla hraběnka Emma Marie Emo Capodili, dvorní dáma arcivévodkyně Žofie.
Těžba v důlní jámě Trojice skončila už v roce 1933, celý areál však stál až do 60. let minulého století, kdy byl demolován. Impozantní halda tu tak zbyla dodnes trochu jako památník původem italské hraběnky Wilczkové, která zemřela ve Vídni ve věku úctyhodných 91 let.