Kultura
04/03/2021 Jaroslav Baďura

Štěpán Kozub natočil celovečerní film. V sobotu je online premiéra

První velkou novinkou tohoto roku v podání Divadla Mír je celovečerní film Volným pádem, který napsal a režíroval herec a umělecký šéf divadla Štěpán Kozub.

Film, který se dočká premiéry 6. března, původně mířil do klasických kin. Vzhledem k situaci ale bude zatím dostupný výhradně na digitálním jevišti MirPlay.cz.

To si za necelé tři měsíce dokázalo v online prostoru vybudovat poměrně silnou diváckou základnu, která umožňuje Divadlu Mír nadále tvořit nový videoobsah a zároveň alespoň částečně sanovat finanční ztráty způsobené koronakrizí.

Kromě filmu Volným pádem, v němž hlavní postavy ztvární Robin Ferro, Albert Čuba, Vladimír Polák a mnoho dalších ostravských herců, se mohou předplatitelé platformy brzy těšit i na další novinky.

Mezi ně bude patřit filmová inscenace Adam Stvořitel podle divadelní hry bratří Čapků, nová videa Třech Tygrů či seriály. Už nyní si mohou diváci užít například také studentskou hereckou prvotinu Štěpána Kozuba.

Štěpán Kozub otiskl do filmu mnoho vlastních zkušeností

Nový film Volným pádem je tragikomickým příběhem introvertního pokladníka Michala (Robin Ferro), který se zamiluje do dívky z  nedalekého květinářství (Beáta Hrnčiříková), plachá povaha mu však nedovolí udělat první krok.

Tragikomice Michalova příběhu, kterému osud stále hází klacky pod nohy, nahrává i svérázný otec (Vladimír Polák) nebo Michalův šéf (Albert Čuba). Volným pádem je ukázka toho, že být empatický, milý a vstřícný nutně neznamená být zároveň úspěšný a oblíbený.

Film napsal a režíroval ostravský herec a umělecký šéf Divadla Mír Štěpán Kozub, který do scénáře otiskl mnoho vlastních životních zážitků a nespokojenost s  tím, jak spolu mnohdy lidé (ne)komunikují.

„Je tam spousta momentů, které jsem vykradl ze svého života, ať už z  dětství, z  puberty, nebo ze současnosti. Možná až z  padesáti procent film vychází z  mých vlastních zkušeností, nebo ze zkušeností přátel a rodiny. Moje maminka například pracuje v  podobném obchodním centru jako Michal, měl jsem tedy možnost od ní nasát, co se v takovém prostředí běžně odehrává,“ přibližuje Štěpán Kozub, který si ve filmu sám zahraje malou, přesto zapamatovatelnou roli.

Scénář k  filmu přitom Kozubovi trval poměrně krátkou dobu. „Zpočátku jsem myslel, že píšu černou komedii. Když ale film začal reálně vznikat, došlo mi, že je to čistá tragikomedie,“ vysvětluje Kozub, jenž si mimo jiné pochvaloval také spolupráci se svým hereckým kolegou a kamarádem Robinem Ferrem, který hlavní postavě vytvořil přesvědčivou tragikomickou polohu.

Divadlo Mír je již známé tím, že i v  době koronakrize a zavřených divadel neustále dává příležitost a práci hercům prostřednictvím své audiovizuální tvorby.

Vedle mírových herců se tak ve filmu objeví i další umělci z ostatních ostravských divadel, jako jsou například Vladislav Georgiev, Lada Bělašková, Zuzana Truplová, Jiří Sedláček, Alena Sasínová-Polarczyk, Pavla Gajdošíková, Markéta Haroková, Yvona Stolařová a další.

Hudbu k filmu vytvořil herec Divadla Mír a hudebník Michal Sedláček.

Film Volným pádem byl původně určen pro promítání do klasických kin, vzhledem k situaci ale bude nejprve dostupný pouze na video platformě MirPlay.cz, kde diváci za cenu odpovídající sotva polovině vstupenky do kina získají přístup k exkluzivnímu obsahu.

Divadlo Mír vytvořilo MirPlay.cz jako reakci na přetrvávající koronakrizi. Jedná se tak o jediné divadlo v ČR, které má vedle klasické scény i vlastní digitální jeviště.

Sdílejte článek