Kultura
30/09/2022 Petr Sobol

Štěpán Kozub jako autista exceluje ve filmu Spolu. Zaútočí na Českého lva?

Do kin vtrhlo nové filmové drama Spolu, ve kterém září populární ostravský herec Štěpán Kozub. Ten ve snímku hraje autistu.

Režiséry filmu Spolu, který má za sebou úspěšnou premiéru na plátnech kinosálů, jsou David Laňka a Martin Müller. Snímek vznikl podle úspěšné divadelní hry Fabio Marry, jenž se objeví i v jedné z menších rolí. Ty hlavní pak dostali Veronika Žilková, Kamila Janovičová a Štěpán Kozub, který si zahrál autistu.

„Když mě kluci s touhle rolí oslovili, stál jsem před velikým rozhodnutím, zda ji přijmout. Dělal jsem hned na několika filmech najednou a věděl jsem, že potřebuju odpočinek a taky jsem se bál, že to nezvládnu zahrát. Ale odmítnout takovou hereckou příležitost by byl hřích a každá pochybnost je navíc dobrým předpokladem pro náročnou práci a to mě baví,“ svěřil se Kozub.

Drama Spolu přináší příběh matky a jejích dvou dospělých dětí, z nichž jedno trpí autismem a potřebuje péči, zatímco druhé trpí celý život nedostatkem pozornosti.

Děj filmu je příběhem pětadvacetileté Terezy (Kamila Janovičová), která se po rozchodu s přítelem vrací domů ke své mámě (Veronika Žilková) a bratrovi Michalovi (Štěpán Kozub), desetiletému klukovi zajatém v dospělém těle.

Její návrat navždy změní životy všech. Domácnost, do které se vrátila, se totiž na rozdíl od ní ani trochu nezměnila. Máma pořád žije jen pro svého syna, a bratr má před ní ve všem přednost. Tereza má intenzivní pocit, že by máma měla myslet víc na sebe… a taky na ni. A tak se rozhodne udělat krok, po kterém už nikdo z nich nebude takový, jaký byl.

Snímek byl ihned přirovnán ke slavnému filmu Rain Man, v němž v roli autisty zářil Dustin Hoffman, který za svůj výkon získal Oscara. A hodně zajímavé ohlasy sklízí i Štěpán Kozub. „Jestli Hoffman dostal za svůj výkon Oscara, Kozubův projev si jasně říká o Českého lva,“ píše se například v recenzi na portálu idnes.cz.

„Kozub se do Michala vtělil skutečně intenzivně, provádí divoké neuspořádané pohyby, je hlučný a nezvladatelný. Po dvou hodinách pitvoření to může být divákům až fyzicky nepříjemné, zvláště když od něj podobné herectví už známe, ale realitě to asi víceméně odpovídá,“ napsaly novinky.cz.

Svůj pohled na povedený hercův výkon přidal i kinobox.cz: „V případě Kozuba není pochyb o tom, že autistické chování, gestikulaci, mimiku i posturiku studoval. Michal v jeho podání vykazuje momenty autoagrese, uhýbá pohledem, má spasmy i specifický zájem o autíčka, což se váže k faktu, že nyní nepřítomný otec byl automobilový závodník.“

Snímek Spolu má velmi dobré hodnocení i na portálu csfd.cz, kde se drží těsně pod hranicí 80 procent. A co vy, už jste film viděli? Jak se vám líbil?


Sdílejte článek