Politika
04/05/2022 Jaroslav Baďura

Starostové obvodů z různých stran se spojili a kandidují do zastupitelstva města

​„Starostové pro Ostravu je jedinečný projekt, protože je to historicky poprvé, kdy se dokázalo spojit dohromady tak velké množství představitelů obvodů,“ říká dvojka na kandidátce Patrik Hujdus, starosta Mariánských Hor a Hulvák.

Seskupení Starostové pro Ostravu představilo své kandidáty. Jak jste na tom s programem?
Program zatím zveřejňovat nechceme, protože si myslíme, že všichni moc dobře ví, co Ostravu trápí. Jsou to stále dokola stejné věci a je jen otázkou, jak se k nim bude tentokrát přistupovat.

Není to pouze výmluva, protože program zatím nemáte hotový?
Kdepak. Většina z našich kandidátů jsou starostové. Chodíme na zastupitelstva města, účastníme se sborů starostů a jednáme o jednotlivých problémech několikrát měsíčně. To znamená, že dobře víme, co je potřeba řešit a mnohdy také navrhujeme různá řešení. Neměli bychom tedy problém zveřejnit náš program dnes, spíše ale chceme, aby se o něm lidé dozvídali postupně. Každý z nás bude garantem určité oblasti jako je například bytová politika, bezpečnost, životní prostředí, doprava, investice… Každý z nás si tedy vezme na starost jednu z oblastí a s tím také představí programovou linku a vizi, kam bychom se chtěli dostat. Neradi bychom veřejnost zahltili.

Kandidátka je pestrá. Jací lidé a z jakých názorových proudů i stran tam jsou?
Na naší kandidátce máme členy několika hnutí, ale také nestraníky. Jsou tam lidé ze Starostů a nezávislých, z hnutí Nezávislí jako takového, kandidují za nás i lidé, kteří v minulosti kandidovali třeba za lidovce a pak je tam velká řada kandidátů bez politické příslušnosti. Je to opravdu jedinečné seskupení napříč politickým spektrem. Dali jsme dohromady vrcholné představitele jednotlivých městských obvodů a zástupce různých profesních skupin, kteří jsou odborníky ve svých oblastech a mají zkušenosti s veřejným sektorem.

Co je tedy spojovníkem při výběru lidí do kandidátky?
Nabízíme osobnosti, které jsou příkladem dobré praxe ve vedení obvodu. Naší jedničkou na kandidátce je Jiří Jureček z Hošťálkovic. Dále s námi kandidují například starosta Krásného Pole Tomáš Výtisk, starosta Staré Bělé Mojmír Krejčíček, starosta Nové Vsi Tomáš Lefner a starosta Radvanic a Bartovic Aleš Boháč. Na kandidátce máme také místostarosty či bývalé starosty, kteří působí v zastupitelstvech svých obvodů. Jsem přesvědčený o tom, že společně máme opravdu co nabídnout. Jednoznačně to jsou zkušenosti a každodenní styk s veřejností a konkrétním člověkem. Není to o tom, že bychom byli nějaké politické uskupení, které poskládá za každou cenu svou kandidátku. Je to o tom, že lidé, kteří vědí, co mají dělat, se dali dohromady, aby táhli za jeden provaz a pomohli městu. Máme klíč ke společnému rozvoji bez politikaření a se zapojením zdravého selského rozumu.

Proč se tato konstrukce odehrála až v roce 2022? Proč vás toto spojení nenapadlo již dříve? Není příkladem také vládnoucí pětikoalice?
Popravdě řečeno ani ne. My jsme na tomto projektu pracovali už od ledna 2021. Není to něco, co by nás napadlo „včera ráno“. Již v roce 2018 v komunálních volbách do zastupitelstva statutárního města Ostravy kandidovalo hnutí STAN a hnutí NEZÁVISLÍ proti sobě. Kdybychom ty výsledky sečetli, tak už tam dnes vlastně zástupce máme. Proto jsme se projektu Starostové pro Ostravu začali věnovat s předstihem a proto je tento projekt tak výjimečný. Je to historicky poprvé, kdy se dokázalo spojit dohromady tak velké množství představitelů obvodů. Nejlepší na tom je, že nikdo z nás nelpí na funkcích. Práce máme dost, ale chceme naše zkušenosti nabídnout dále a ještě více se věnovat tomu, co dobře známe z obvodů. Témata, která trápí obyvatele obvodů, totiž trápí i Ostravany, protože Ostravané žijí právě v těchto obvodech.

Kandidují všichni kandidáti zároveň také ve svých obvodech?
Stoprocentně ano. Kandidujeme či spolupracujeme různou formou v osmnácti z třiadvaceti obvodů. V těchto obvodech nás lidé uvidí pod našimi zažitými názvy, naši voliči se nemusí obávat toho, že bychom obraceli kabáty. Spojili jsme se dohromady, abychom společně pomohli městu. Chceme ovlivňovat budoucnost Ostravy ve prospěch jejích obyvatel, tak jak jsme zvyklí u nás v obvodech.

Sdílejte článek