Společnost
18/09/2020 Petr Broulík

Šťára na Slezské. Děti nebyly ve škole a na balkoně rostla marihuana

​Kdysi si prý lidé bydlení v této lokalitě na Slezské Ostravě pochvalovali.

Získali je většinou „od šachty“ a dobře se jim tu prý žilo. Dnes tady mladí až do tmy hulákají venku, některé trávníky pod okny se proměnily ve smetiště, občas tady řinčí skla rozbitých oken. V chodbách se neuklízí a děti z některých rodin nechodí do školy. A na radnici se kupí stížnosti.

Dnes brzy ráno se proto v ulicích Olešní, Boční a Zemanská sešli starosta Slezské Ostravy Richard Vereš se svými lidmi, zástupci největšího pronajímatele bytů na Ostravsku Heimstaden, městští policisté i pracovníci orgánů sociálně-právní ochrany dětí.

Aby zkontrolovali stav devadesáti bytů v této čtvrti, zda se tu nezdržují nějaké hledané osoby, jestli v nich není více osob, než dovolují nájemní smlouvy a zda jsou všechny děti ve škole. A jestli sami obyvatelé nemají s žitím v lokalitě nějaké problémy.

Drnčí zvonky, někde je třeba klepat pořádně a několikrát

Policisté a úředníci vcházejí do vchodů. U některých bytů musejí klepat a zvonit důrazně. A opakovaně.

„Počkejte chvíli, než se muž obleče. Ještě spí,“ ozve se z přízemního bytu, paní alespoň hodí úředníkům a policistům klíč od vchodu, aby mohli dovnitř.

V druhém patře za dveřmi štěká neúnavně pes. Dveře bytů většinou otvírají ženy a odpovídají kontrolorům klidně, někdy ale i zaraženě, když vidí za jejich zády dvojice městských policistů.

Vzruch v bloku domů vyláká některé obyvatele ven. Někteří z nich využijí přítomnosti představitelů radnice a snaží se s nimi řešit své problémy.

„Já jsem žádal o městský byt, ale nedali mi ho. Už žádat nebudu. Nemá to cenu. Jsme asi méněcenní,“ halasí naštvaně jeden z obyvatel bytů.

Starosta Slezské Ostravy Richard Vereš se mu snaží trpělivě vysvětlovat podmínky pronájmu městských bytů v jeho obvodu. „To není pravda. Můžete se přihlásit do výběrových řízení. My vám nepřidělíme byt jen tak, že si o něj tady na cestě řeknete. Musíte splnit nějaké podmínky,“ upozorňuje starosta muže.

Náš vchod je nejklidnější a nejčistší. Já na to dohlížím

Kontroly pokračují v dalších bytech společnosti Heimstaden. „Náš vchod je v pohodě. Je možná nejklidnější a nejčistší. Když se podíváte vedle nebo tamty dva… My večer zavíráme, já na to ale dohlížím, když třeba děcka náhodou nezavřou nebo nechají páčku. Tak to jdu zavřít. Děcka se tu stahují odevšad, i z Hrušova a Přívozu, tak dělají občas trochu randál, ale nerozbíjejí okna, to vůbec. Třeba hrají fotbal,“ říká paní, která v tomto bloku bydlí už dvaašedesát let.

Co tyhle baráky postavili. „Manžel dělal na Stachanově, pak to podepsal nastálo a dostali jsme byt. Co mi zemřel, šla jsem sem do jednopokojáku. Dříve byly děti klidnější, teď jsou živější. Mají více věcí, je jiná doba. Dcera mě chtěla vzít k sobě, bydlí u Duhy, ale já už jsem tu tolik roků a zvykat si zase na cizí lidi? Já už to tu vydržím,“ zasměje se žena z jednoho z vchodů.

Já už jsem tu neviděl policajta, jak je rok dlouhý. Dřív jezdili častěji

„Víte co by bylo dobré?“ ptá se úředníků a představitelů slezskoostravské radnice jeden z obyvatel domů v lokalitě.

„Kdyby sem přijížděla častěji městská policie. Já už jsem tu policajta neviděl jak je rok dlouhý. Jezdí sem, ale proti tomu, jak jezdili kdysi, tak dnes jezdí minimálně. Po osmé hodině tu je plno výrostků. Já se nebojím, ale žena má sama strach,“ říká Luděk Peřina, který v lokalitě bydlí pětatřicet let. „Byly to byty naší šachty. Teď je tu hodně nepořádek, rozbitá okna.“

Z okna vyhlíží sedmasedmdesátiletý Petr Gabzdil a jeho psík. Bydlí tu od roku 2014, nastěhoval se sem ještě s manželkou. Před časem mu však žena umřela.

„Bylo to tady na začátku perfektní bydlení. A během několika let se to tak zkazilo. Teď je to úplná hrůza. Večer se tu stahují děcka ze všech okolních baráků. A řádí. Tady na tom autě už mi dvakrát ulomili zrcátka, pořád mi chybí ventilky. No něco strašného. Tyhle kontroly jsou správné a měly by být častější a taky policie by tudy měla večer projíždět častěji. A dát sem do nějakého rohu kamery,“ říká muž a ukazuje na jeden z vchodů. "Tam je někdy takový binec a smrad!"

Večer se tu nedá spát. Jsem nemocný člověk

Dnes však stráví Petr Gabzdil ve svém bytě poslední noc. „Zítra se stěhuju do domu s pečovatelskou službou na Hladnovskou. Tady musím i zamykat v noci okno, protože už mi jednou vlezli i do okna. A ukradli mi bundu i s klíčema od auta,“ říká pan s nedůvěřivě se tvářícím psíkem.

V jednom z „ostře sledovaných“ vchodů bydlí v přízemí i pan Ladislav, který je příslušníkem romského etnika a leccos se mu také nelíbí.

„Žije se mi tu normálně, není to špatné bydlení, ale však to vidíte. Ten bordel, co tu dělají děcka. Večer se tu nedá ani spát. A mně to vadí, protože jsem nemocný člověk, jsem v invalidním,“ říká Ladislav, který v přízemním bytě bydlí osm let.

"Bydlel jsem dříve na Lištině, ale jak tam bourali ty baráky, tak nás přesunuli sem. Když jsem sem přišel, tak tady nebyl ani jeden Rom, ale teď tady snad z toho dělají nějaké ghetto. To je špatně,“ říká Ladislav.

Jak to dopadlo? Deset dětí za školou a marihuana na balkóně

Kontrola po dvou hodinách skončila a kontroloři žádné velké prohřešky v devadesáti bytech nezjistili.

„Lidé z bytů si oproti minulým kontrolám méně stěžují na své sousedy z domů, v kterých bydlí. O to více si naopak stěžují na chování mladých z jiných domů jiných vlastníků. Objevili jsme asi u deseti domácností, že jejich děti neodešly do školy a nebyly řádně z vyučování omluveny, proto se naši sociální pracovníci na konkrétní rodiny zaměří a budou monitorovat ve spolupráci se školami, zda děti řádně plní školní docházku. Dostali jsme také od obyvatel podnět, abychom instalovali ještě jednu bezpečnostní kameru právě tady ve dvoře. Budeme se tím zabývat,“ řekl starosta Richard Vereš.

Na jednom z balkónů nalezli městští policisté „pěkně vzrostlou“ rostlinu marihuany, která doslova vévodila onomu balkónu. „V tomto případě podáme podnět k prošetření toxiteamu Policie České republiky,“ řekl Marcel Pažický, vedoucí oblasti MP Slezská Ostrava.

Projekt nazvaný pracovně Nulová tolerance bude pokračovat

Starosta Slezské Ostravy Richard Vereš říká: „V minulosti jsme z této lokality dostávali stížnosti na nepořádek nebo na vandalismus. Proto jsme loni rozjeli kontroly nájemních bytů společnosti Heimstaden na ulici Technické, což se nám osvědčilo. Tak jsme rozjeli letos projekt s pracovním názvem Nulová tolerance a chtěli bychom pravidelně v problémových lokalitách, například i v Kunčičkách, se strážníky a sociálními pracovníky kontrolovat,“ vysvětluje starosta obvodu.

Dodal, že obvod zvýšil počet hlídek městské policie. „Letos jsme instalovali na křižovatku ulic Olešní a Zemanská i bezpečnostní kameru. Kvůli vyššímu množství odpadků na veřejných prostranstvích zde musíme častěji než na jiných místech uklízet. Minimálně třikrát týdně tu naši pracovníci uklízejí,“ přiblížil stav v lokalitě starosta Richard Vereš.

Kateřina Piechowicz za společnost Heimstaden řekla, že společnost nechce nikoho budit a rušit brzy ráno a dělat svým nájemníkům nepříjemnosti.

„Chceme jen vyslat slušným obyvatelům lokality, že hlídáme jejich klid a pohodí. A nepřizpůsobivým chceme tímto jen říci, že nebudeme dělat v dodržování pořádku výjimky,“ řekla mluvčí společnosti.

Heimstaden: klid a vztahy mezi sousedy mají zásadní vliv na spokojenost zákazníků

Generální ředitel společnosti Heimstaden Jan Rafaj podobné kontroly, jako byla ta dnešní, vítá. „Jsou i v našem zájmu a my tuto iniciativu radnice vítáme. Vnímáme, že klid a vztahy mezi sousedy mají zásadní vliv na spokojenost zákazníků, proto chceme eliminovat vše, co by je mohlo narušovat. Během kontroly jsme nezaznamenali nenahlášené osoby, zjištěny však byly drobné technické závady na společných prostorách domů i v jednotlivých bytech, které budeme řešit,“ řekl Jan Rafaj.

Městský obvod hodlá ve spolupráci s vlastníkem domů v kontrolách pravidelně pokračovat tak, aby společnost Heimstaden na základě konkrétních důkazů mohla řešit přítomnost nenahlášených i problémových osob v lokalitě.

Zároveň došlo k dohodě se společností Heimstaden o odstranění zjištěných závad a obvod zváží doplnění bezpečnostní kamery do veřejného prostranství mezi domy.

Sdílejte článek