Politika
28/05/2020 ČTK

STAN jde v kraji do voleb se Stranou zelených a hnutím Nezávislí

Hnutí STAN půjde do podzimních krajských voleb v Moravskoslezském kraji společně v koalici se Stranou zelených a hnutím Nezávislí.

Uskupení dnes podepsala dohodu o koaliční spolupráci. Lídrem kandidátky bude krajský předseda STAN a starosta Horní Suché na Karvinsku Jan Lipner. Dnes řekl, že cílem pro volby je podílet se na krajské koalici.

Na kandidátce budou mít zástupci STAN zhruba polovinu všech kandidátů, po třetině připadá na další dvě uskupení koalice. Na druhém místě kandidátní listiny bude starosta Těrlicka na Karvinsku Martin Polášek za Nezávislé a na třetí pozici místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka za Zelené.

"Je pravda, že jsme zkoušeli různá spojení s pravicovými stranami - s ODS, docela velké námluvy byly s TOP 09, nicméně žijeme v levicovém kraji. My bychom na tu společnou kandidátku nějaké hlasy přinesli, ale zase bychom ztratili naše voliče, protože my se nějak extra politicky nevyhraňujeme," vysvětlil Lipner, proč se STAN nakonec rozhodl pro tuto koaliční spolupráci.

Podle něj se chce koalice ve volebním programu zaměřit například na odliv mladých lidí z regionu, podle Lipnera by pomohlo třeba zkvalitnění středního školství.

"Upřímně my tady asi nenahradíme vysoké školy v Praze nebo Brně, ale myslím si, že střední školství bychom mohli povznést," řekl Lipner.

Podle něj kvůli současné době bude jedním z ústředních témat i zdravotnictví a příprava krajských zařízení na krizové situace. "Chtěli bychom být v (krajské) koalici, možná se to někomu zdá příliš, ale o nic jiného menšího nemá cenu usilovat," uvedl Lipner.

Podle něj je koaliční potenciál vzniklé koalice velký. Kromě komunistů a SPD je připravena se domluvit se všemi.

O lídrech je už v kraji většinou jasno. Hnutí ANO znovu sází na hejtmana Ivo Vondráka. Sociální demokraté do čela kandidátky postaví někdejšího ostravského primátora Petra Kajnara, který se po letech vrátil do ČSSD.

Lídrem KDU-ČSL bude náměstek hejtmana Lukáš Curylo. Vybráno mají také Piráti, kteří budou mít v čele karvinskou zastupitelku Zuzanu Klusovou. Lídrem komunistů bude už pošesté krajský zastupitel Josef Babka.

Občanští demokraté v letošních volbách postaví společnou kandidátku s TOP 09, do jejího čela vybrali nynějšího náměstka hejtmana Jakuba Unucku (ODS).

Krajské volby v roce 2016 vyhrálo ANO, když získalo 25,7 procenta hlasů, druhá ČSSD měla 16,66 procenta a KSČM 11,38 procenta.

Do krajského zastupitelstva se dostali také lidovci, kteří získali 10,17 procenta hlasů, pak Koalice SPD a SPO se ziskem 7,02 procenta hlasů a ODS, kterou volilo 6,93 procenta voličů.

Koalici utvořilo ANO, lidovci a ODS.

Sdílejte článek