Společnost
10/01/2020 ČTK

Stále více řidičů za jízdy telefonuje. Loni jich policie v kraji chytila 19 000!

​Přibývá řidičů, kteří za jízdy telefonují, a nevěnují se tak dostatečně řízení.

Moravskoslezští policisté jich loni za volantem přistihli téměř 19.000, což bylo o 11.000 více než v roce 2018. Další stovky motoristů pak při řízení sledovaly videa či hrály dokonce na mobilech hry.

Novinářům to dnes řekl Petr Štencel z moravskoslezské dopravní policie. Při kolizích v kraji loni zemřelo 53 lidí, což je o jednoho člověka méně než v roce 2018.

"Loni jsme řešili celkem 18.765 přestupků, kdy řidič za jízdy užíval mobilní telefon ... Jde o výrazný nárůst," uvedl Štencel. Dodal, že asi dalších 800 řidičů policisté přistihli, když si za jízdy četli, sledovali filmy či dokonce hráli hry.

Policisté jsou proto pro přísnější postih. Telefon totiž způsobí podle jejich odhadů pětinásobně více nehod než jiné faktory.

Hraní hry na mobilním telefonu byla podle policie s největší pravděpodobností i příčinou květnové srážky kamionu a vozu odtahové služby na dálnici D1 nedaleko Klimkovic. Zemřel při ní jednatřicetiletý řidič kamionu.

"Nedával pozor, nevěnoval se řízení. V kabině kamionu jsme našli mobilní telefon se spuštěnou online hrou," řekl už dříve ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Loni policisté v Moravskoslezském kraji evidovali 10.250 nehod, což byl nárůst o 545 nehod. "Toto není způsobeno zásadní neukázněností řidičů. Spíše jako důvod vidíme houstnoucí provoz. Přibývá řidičů, automobilů. Je více mladých řidičů," řekl dnes náměstek moravskoslezského policejního ředitele Libor Schejok.

Policisté zaznamenali 446 nehod, kdy byl některý z účastníků pod vlivem alkoholu. Předloni jich bylo 462, tedy o 16 více. Naopak ale loni přibylo řidičů, které policisté přistihli za volantem při běžných kontrolách pod vlivem alkoholu či drog.

Loni jich bylo 4860. V roce 2018 to bylo o 520 méně. "Nemůžeme říci, že řidiči více pijí. Nárůst je způsobený spíše větší aktivitou policistů. Například vytipováváme místa, kde by mohli lidé pod vlivem alkoholu či drog za volant usednout," řekl Schejok.

Nejtragičtější loňská nehoda, při které čtyři lidé zahynuli, se stala v srpnu po čelní srážce dvou osobních aut u Starého Jičína na Novojičínsku. Jedno z vozidel tehdy vjelo do protisměru.

Přibližně o měsíc dříve srážku dvou osobních vozů u Neplachovic na Opavsku nepřežili tři lidé. Dva zemřeli přímo na místě ještě před příjezdem záchranářů, další pak svým zraněním podlehl při oživování. Těžké zranění utrpěla pětiletá dívka.

Sdílejte článek