Proměny kraje
04/01/2019 Jan Smekal

Stále prestižnější soutěž o Stavbu Moravskoslezského kraje čeká 13. ročník

​Prestižní soutěž Stavba Moravskoslezského kraje vstupuje už do třináctého ročníku.

Loni získala hlavní cenu GRAND PRIX Horní stanice lanové dráhy na Pustevnách. Ocenění se dočkala také Bezručova chata na vrcholu Lysé hory. Letos mohou soutěžící svá stavební díla přihlásit do 15. března.

Poprvé byla soutěž vyhlášena v roce 2007. Za tu dobu se do ní přihlásilo 406 staveb, 204 z nich si odneslo nějaké ocenění, včetně hlavní ceny GRAND PRIX, kterou získalo už devět společností. Loni se z udělení tohoto ocenění mohla radovat Horní stanice lanové dráhy na Pustevnách.

„Jako spoluautor jsem se u tohoto projektu podílel zejména na první fázi, tj. návrh hmot, tvarů, materiálů a celkového začlenění do prostředí Pusteven. Právě kontext místa a zejména blízkost slavného Jurkovičova Libušína byla výzvou,“ uvedl architekt Václav Kocián.

„Proto jsme v týmu pod vedením Kamila Mrvy navrhli objekt, který v maximální možné míře používá tradiční beskydské materiály a zároveň splňuje všechny požadavky soudobé architektury,“ pokračoval s tím, že stavba je propracovaná technicky do detailu hlavně díky dalšímu členovi týmu, architektu Martinu Vymetálkovi.

„Právě zdařilá syntéza všech aspektů - technického a provozního řešení, vzhledu, či začlenění do kontextu místa - je podle mě příčinou úspěchu,“ míní Kocián.

Velikou radost mohli mít také turisté, protože ocenění v rámci této soutěže loni získala i Bezručova chata na Lysé hoře.

„V průběhu výstavby jsme překonali několik krizí, kdy nám došly peníze a museli jsme improvizovat. Práce ve složitých klimatických podmínkách byly někdy velmi obtížné. Díky obětavosti a nezištné pomoci dobrovolníků jsme dokázali překonat všechny vzniklé překážky,“ popsal stavitel Bezručovy chaty Jiří Stejskalík.

„Za největší úspěch považuji to, že se podařilo dát dohromady tým neskutečně obětavých a skvělých lidí. Sounáležitost a oddanost dobré věci byla obdivuhodná,“ pokračoval s tím, že ocenění v soutěži náleží bezpochyby taky tisícům dárců, sponzorů a v neposlední řadě všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na obnově Bezručovy chaty.

Soutěž má seznámit veřejnost se stavitelstvím a architekturou v regionu

Hlavním cílem soutěže Stavba Moravskoslezského kraje je seznámit laickou i odbornou veřejnost se současnou úrovní stavitelství a architektury v regionu. „V našem kraji působí spousta talentovaných architektů, díky kterým u nás vznikají pozoruhodné stavby. Například vloni oceněná Bezručova chata na Lysé hoře, Náves ve Velké Polomi nebo Revitalizace veřejného prostranství v centru města Karviné si pozornost rozhodně zaslouží,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že věří, že se i letos do soutěže přihlásí zajímavé projekty.

Architekti, projektanti, investoři, majitelé objektů nebo stavební firmy mohou do soutěže zapsat stavby dokončené a zkolaudované v Moravskoslezském kraji od počátku roku 2017 do konce roku 2018.

Hodnotit se bude v pěti kategoriích: stavby občanské vybavenosti, bytové domy, rodinné domy, průmyslové stavby a dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby. Organizátoři projednali a schválili zařazení nové kategorie do podmínek soutěže, a tou je Stavby realizované mimo území MSK. Tato novinka má rozšířit povědomí o práci architektů, projektantů i investorů v okolí MSK.

„Přestože v regionu žiji a v oboru pracuji, jsem znova a znova překvapen, kolik nových a hodnotných realizací každoročně vzniká. Pokud zdejší investoři mají energii a odhodlání přivést na svět novou stavbu, skládám jim za to hold. A pokud se k tomu navíc přidá skutečná kvalita architektonického či inženýrského díla, zanechají tím po sobě významný odkaz a tvoří historii,“ řekl předseda Obce architektů Ostrava Martin Chválek.

Nejlepší stavby vybere jedenáctičlenná porota

V rámci slavnostního vyhlašování výsledků se nehodnotí pouze stavební díla, udělovaná je i cena Osobnost stavebnictví MSK. Toto ocenění získá výrazná osobnost, která se nemalou měrou podílí na stavebním rozvoji Moravskoslezského kraje. V loňském roce si toto uznání odnesl architekt Václav Filandr.

„Započali jsme přípravy v rámci 13. ročníku odborné soutěže Stavba MSK a musím zmínit, že samotná soutěž se stala prestižní událostí mezi projektanty, architekty, investory a širokou veřejností. Z pohledu účastníků jednotlivých ročníků je zřejmé, že projekty, které se zúčastní soutěže, jsou architektonicky velmi zajímavé a inspirativní. Jsem rád, že se nám podařilo rozšířit tuto soutěž o další kategorii, která bude dobrým vkladem i pro následující ročníky a zároveň tím také představíme široké veřejnosti nové stavby,“ podotkl viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Pavel Ševčík.

Nejlepší stavby bude vybírat jedenáctičlenná porota, složená ze zástupců Krajské stavební společnosti při Svazu podnikatelů ve stavebnictví, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Obce architektů a zástupců Moravskoslezského kraje. Z vítězných staveb jednotlivých kategorií bude vybrána stavba roku s udělením ceny GRAND PRIX.

Sdílejte článek