Společnost
06/05/2022 Tomáš Míček

Srdcem Ostravák. Žádné uhlí, Ostrava je ocel, říká Oskar Kwarteng

O Oskarovi Kwartengovi jsem do našeho setkání věděl jen to, že jako rodilý Ostravák hrdě a úspěšně řídí Vítkovice Hammering.

Pro náš rozhovor jsme si nemohli vybrat magičtější termín – úterý 22. 2. 2022 ve dvě odpoledne. Svou „vykopávací“ otázku pokládám o 22 minut později…

Jakou muziku jste poslouchal, když vám bylo 15 let?

Pouštěl jsem si rockové legendy jako Jimiho Hendrixe nebo Led Zeppelin a punkovou klasiku Sex Pistols a Exploited. V 15 letech má člověk přirozeně blízko k undergroundu. Tím, vůči čemu se vymezuje, si hledá vlastní cestu a muzika mu pomáhá rozpoznat, kam by se chtěl zařadit. My jsme si tehdy s kamarády založili punk-rockovou kapelu.

To byla ta vlna ostravských kapel v devadesátkách, že? Jak dlouho kapela vydržela?

Hráli jsme dlouho, ale je to zajímavé, protože jsme vlastně moc dobře hrát neuměli. Měli jsme nadšení, a to nám vydrželo až do doby, než jsme se rozprchli na vysoké školy. Tím ale příběh neskončil. Před pěti nebo šesti lety jsme se všichni, kdo jsme v té kapele hráli, znovu sešli. Osud tomu šel tak nějak naproti, že jsme zrovna všichni byli v Ostravě a spontánně jsme se rozhodli, že pro známé a kolegy z práce uspořádáme koncert.

To je krásné! Měli jste vlastní repertoár?

Měli jsme jenom vlastní písničky a museli jsme se je samozřejmě znovu naučit. Comeback Woodytownu jsme uskutečnili v hospodě Schöntal na Ruské ulici naproti Vítkovic. Bylo to pěkné a náležitě jsme to oslavili. Tak moc, že jsem pak ztratil elektrickou kytaru. A od té doby jsme si už nezahráli … ale to spíš kvůli tomu, že už se znovu nenaskytla ta správná konstelace.

Díky práci jezdíte do světa, také máte rodinu v Německu, a tak se můžete na Ostravu podívat s odstupem. Co jí, podle Vás, chybí k tomu, aby se v Evropě zviditelnila?

Myslím si, že třeba taková revitalizace Dolní oblasti městu výrazně přidala na atraktivitě. Nutno říci, že v posledních letech se situace výrazně posunula k lepšímu. Jezdí k nám cizinci a máme tu již naštěstí pěkné restaurace, kam můžeme naše zákazníky pozvat a nestydět se. Co ale postrádám a co Ostravě vyloženě chybí, je komplexnost, protože je tu mnoho volných zón, které na sebe nijak nenavazují.

O prolukách se často bavíme s architektem Davidem Kotkem. To je pro Ostravu velké téma!

Mně obecně chybí komplexní řízení toho, kam by celá Ostrava měla směřovat a jak by měla vypadat. Z toho pohledového hlediska si nelze nevšimnout, jak jsou lokality nepropojené. Respektive, my, kteří tu žijeme, už to možná tolik nevnímáme, ale lidé zvenčí to vidí hned. Když tu máme zahraniční zákazníky, umíme jim samozřejmě ukázat pěkná místa, ale když s nimi pak projíždíme městem, jejich reakce se střídají – v jednu chvíli je to hezké, vzápětí vidí hnus, pak je to zase dobré a o kousek vedle už zas ne… S tím by Ostrava opravdu potřebovala pomoc. Zejména, pokud chcete jít do centra a přijíždíte zezadu, tak vidíte, jak to prostředí do sebe vůbec nezapadá.

Svoji roli v tom hraje to, že Ostrava vznikla sloučením několika samostatných měst a vesnic, a ránu tomu zasadilo i bombardování za války…

Ano, a do dneška se to nesjednotilo. Samozřejmě chybí investice v některých místech v centru, a tak se opravdové centrum posouvá ke Karolíně.

Tím jste mi skvěle nahrál na pravidelnou otázku této rubriky. Kde je pro vás střed Ostravy?

Já vnímám centrum v tom klasickém smyslu a tím pro mě vždy bylo Masarykovo náměstí. Vím, že hustotou nebo frekvencí pohybu lidí to už centrem dávno není, protože všichni směřují spíše do Karolíny. Jako mladí jsme se ale vždy scházeli v centru na „Masarykáči“, strávil jsem tam hodně času.

Bydlel jste někdy v centru?

Ne, nebydlel jsem tam nikdy.

Tak tedy v Porubách?

V Porubách, to jste odhadl dobře. Ale rodilý Porubák nejsem. Narodil jsem se v Mariánských horách a přestěhoval jsem se až někdy ve dvaceti.

Já jsem Porubám tehdy říkal Beverly Hills. Chtěl jsem tam získat byt výměnou, neúspěšně. Tehdy jsem totiž bydlel u nových válcoven v Hulvákách, jak je Armáda spásy.

To tehdy asi nebylo hezké místo k žití …

Byla to hrozná ulice. Ráno v pět šel soused do práce a najednou mi buší na dveře, že prý nemám kola u auta! A to jsem měl svoji vysněnou Felicii!

Která osobnost, podle vás, zanechala v novodobé historii Ostravy svou výraznou stopu?

V této otázce jsem velmi ovlivněný byznysem a neumím to od sebe oddělit. Z mé perspektivy je takovou osobností pan Světlík, protože toho v posledních letech udělal pro Ostravu opravdu dost. Realizace projektu v Dolní oblasti se zdála všem nemožná, a přitom tam dnes na akce chodí desetitisíce lidí a mnozí z nich kvůli tomu do Ostravy přijedou. Tím, že jsem studoval Vysokou školu báňskou, nemohu nezmínit pana Vondráka, a pana Macuru také. Věřím, že to jsou lidé na svém místě. My z Báňské vždy upozorňujeme, ať se lidé nepletou. Ostrava není hornické město. Ostrava vždy byla město metalurgie a huťařiny. Kvůli tomu, že se tu začala vyrábět ocel, bylo zapotřebí mít k tomu palivo, rozmach hornictví byl logický, ale vedlejší efekt.

Co by se mělo stát, aby mladí lidé neodcházeli z Ostravy, a aby sem naopak jezdili lidé z Prahy, z Rakouska, z Ameriky?

Potenciál vidím ve vědě a výzkumu. Je tu sice teoreticky na co navázat, ale jinak tu zcela chybí zázemí. Vybudovat ho samozřejmě trvá. Mám zákazníka z Pittsburghu, který se zabývá titanem, speciálními slitinami, vyrábí protézy a tak podobně. Když sem přijel, říkal, že Ostrava vypadá jako Pittsburgh před 60 nebo 70 lety. Stejně jako v Ostravě docházelo k velmi postupné restrukturalizaci od těžkého průmyslu ke specializovaným oborům, od huťařiny přes IT. Velmi investovali do vědy a výzkumu a pomaličku se dostali na zcela nový level. Chce to ale čas.

Bude to stačit? Lze mladé lidi zaujmout vědou a výzkumem?

Musíte mít vědu a výzkum, musíte mít IT, a pak nám tu chybí humanitní obory. A stejně tak nutně musíte mít místa, kam se všichni mohou přijít pobavit. Další věc, kterou bych dnes rozhodně nepodceňoval, je životní prostředí, a tam my navzdory zažitým předsudkům máme co nabídnout. Je tu hodně zeleně, a hlavně máme blízko do hor, za půl hodiny jste v Beskydech. Ostrava je jako lokalita velmi zajímavá a určitě to není oblast na konci světa, naopak jsme se světem spojení lépe než kdy dříve.

Myslíte dálnice? Já si ještě pama­tuji zdlouhavé cesty do Prahy přes Olomouc. Dnes už je to výrazně snazší.

Napojení Ostravy na plnohodnotnou dálniční síť bylo klíčové. Trochu mě mrzí, že se nepodařilo vybudovat letiště, ale nakonec to není zas takový problém, protože Katowice máme hodinu cesty, do Krakova hodinu dvacet, ve finále se dá jet také do Vídně.

Jak to tak slyším, tak byste Ostravu za nic nevyměnil?

Ostrava je dobrá. Narodil jsem se tu, mám to tu rád. Kdybych neměl, tak bych tu dnes neseděl.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama