Sport
02/03/2018 Tomáš Svoboda

Sníh a mráz. Nepřátelé fotbalu? Kdysi měli (nejen) baníkovci větší kuráž

archiv

Sněhová kalamita na Bazalech v roce 1963

Přišly mrazy a fotbalisté pláčou, že jim na hřišti jde o zdraví. Proto byl sobotní, fanoušky velmi očekávaný, zápas mezi Baníkem a Plzní odložen. Paradoxně jako jediný z celého 19. kola první ligy.

Na jednu stranu je to rozhodnutí logické. V Ostravě je v posledních dnech fakt zima „jak sviňa“ a na vlastní oči se o tom dnes přesvědčili také výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace Tomáš Bárta a rozhodčí utkání Zbyněk Proske.

Po obhlídce terénu na Městském stadionu se shodli na tom, že se hrát nebude, a to přesto, že vyhřívání na údajně jednom z nejmodernějších stadionů v Česku běží na plný výkon.

„Hřiště je bohužel promrzlé a ze tří čtvrtin neregulérní. I když vyhřívání funguje naplno, riziko zranění hráčů by bylo opravdu vysoké a hrát v takových podmínkách by byl nerozum,“ uvedl Bárta. Jak je vidět, tuhé mrazy jsou někdy silnější než miliony investované do technologií.

Na druhou stranu i bez nich se fotbal kdysi hrával, a to na velmi dobré úrovni. Jak ukazuje archivní snímek z roku 1963, na Bazalech baníkovci jako legendární Miroslav Mikeska a spol. trénovali, i když přišla sněhová kalamita.

Byla jiná doba, beztak měli jenom zimní přípravu, a tak si dali ve sněhu pár koleček, řeknete si. Na nohy nasadili gumotextilky, do nich jako izolaci igelitový sáček, dvoje štulpny na zahřátí a šlo se do akce a bylo na co vzpomínat.

Umíte si představit, že by se do takového „hazardu“ se zdravím pustili třeba Milan Baroš s Martinem Fillem? Mít tak tehdejší kuráž a dnešní možnosti, to by asi nejen Baník válel trochu jinak…

Sdílejte článek