Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Společnost

Sloni mají v Zoo Ostrava nové stínidlo. Je mnohem stabilnější a prostornější

Sloni indičtí mají v Zoo Ostrava nové místo, kam se mohou schovat v parných dnech.

Nové stínidlo pro slony v Zoo Ostrava. Foto: M. Vlčková

Ve výběhu slonů indických v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava vyrostlo nové stínidlo. Sloni indičtí upřednostňují spíše lesní prostředí, proto vyhledávají více stinná místa na rozdíl od jejich afrických příbuzných. Výstavbou stínidla se tak zvýšil komfort těchto majestátních zvířat. Stavbu finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Pravidelní návštěvníci ostravské zoologické zahrady si jistě pamatují, že ve venkovním výběhu slonů indických stálo donedávna jednoduché stínidlo tvořené třemi stromovými kmeny, mezi nimiž byla natažená pevná plachta. Je známo, že sloni indičtí, které Zoo Ostrava chová, obývají ve své domovině spíše lesní prostředí, a i v podmínkách střední Evropy upřednostňují stinná místa před přímým sluncem. Původní stínidlo s přibývajícím počtem chovaných slonů ale už nestačilo, navíc postupně dosloužilo a sloni se v parných dnech zdržovali povětšinou ve stínu budovy pavilonu, tedy v poměrně velké vzdálenosti od vyhlídek pro návštěvníky a navíc na méně vhodném podloží – na betonovém lemu pavilonu.

.

A tak se Zoo Ostrava rozhodla vybudovat slonům stínidlo nové – mnohem stabilnější a prostornější, tak aby se pod něj pohodlně a s rezervou vešli všichni sloni dohromady, respektive stádo samic s mláďaty (aktuálně čtyřčlenné). „Sloni jakožto velcí býložravci musejí přijímat potravu kontinuálně po většinu dne. Proto jsme využili stavby nového stínidla a do sloupů zakomponovali lankové mechanismy. S jejich pomocí můžeme slonům nabízet zavěšené krmné sítě naplněné senem, které slony zaměstnají na několik desítek minut. Stínidlo tak poskytuje slonům nejen potřebný stín, ale slouží i jako zdroj potravy a zábavy,“ popisuje vedoucí zooložka Jana Pluháčková.

Stínidlo je zhotoveno z trvanlivých a slonům odolných materiálů (ocelové konstrukce), ukotveno na pěti nově vybudovaných betonových patkách. Je situováno na místo dobře viditelné ze všech vyhlídek pro návštěvníky. Průměr stínidla s půdorysem pětiúhelníku je 10 m, výška 8,5 m. Celkové náklady na stavbu stínidla činily 2 217 605 Kč včetně DPH, z toho 1 milion korun byl hrazen z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Zbylou částku hradila zoo z vlastních zdrojů.

„Zoologická zahrada a botanický park Ostrava není jen jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v našem regionu. Je to hlavně důležitá vzdělávací instituce a uznávaná ochranářská organizace. Proto Moravskoslezský kraj s ostravskou zoo dlouhodobě spolupracuje. Letos jsme přispěli na prostorné stínidlo, které sloni indičtí ve svém venkovním výběhu potřebují. Jsou to přece jen zvířata zvyklá na stinné pralesy jihovýchodní Asie,“ uvedla krajská radní pro životní prostřední Zdenka Němečková Crkvenjaš a dodala, že kraj v předchozích letech přispěl zoo například na model kostry mamuta, voliéry pro sovy, ale také na projekty enviromentální výchovy.

Slavnostního představení stínidla pro slony se zúčastnili zástupci Moravskoslezského kraje – krajská radní pro životní prostřední Zdenka Němečková Crkvenjaš a vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Jan Filgas

Zavřít reklamu