Nejnovější zprávy: Nemocnice zatěžují senioři s covidem. Nepotřebují hospitalizaci, ale domovy je nechtějí vzít zpět Slavný tenisový šampion začínal jako sběrač míčků. Poznáte ho?

Společnost

Slezská Ostrava pořádá Den otevřených dveří historické radnice

​Městský obvod Slezská Ostrava pořádá v pondělí 28. září Den otevřených dveří historické budovy Slezskoostravské radnice.

Foto: ostravainfo.cz

Uskuteční se od 15 do 18 hodin. „Chtěl bych pozvat všechny zájemce, kteří si chtějí prohlédnout historickou budovu naší krásné radnice a zároveň se pobavit při ukázkách psovodů, hasičů nebo se podívat na vystoupení dětí či si poslechnout koncert. Prohlídky budovy radnice s omezeným počtem návštěvníků budou probíhat každou půlhodinu od 15 do 17 hodin,“ zve na akci starosta Richard Vereš.

V budově radnice je nutné použít ochranné pomůcky dýchacích cest.

Návštěvníci si mohou prohlédnout vybrané reprezentační prostory radnice jako je obřadní síň, kanceláře starosty a místostarostů, zasedací místnost rady, běžně nepřístupnou půdu budovy i Slezskoostravskou galerii, která bude mít tento den vstup zdarma.

V prostorách galerie je ke zhlédnutí výstava fotografií členů Sdružení výtvarných umělců a teoretiků Ostrava k jejich 30. výročí s názvem „UNIE 30“.

Na parkovišti před radnicí bude kromě stánků s občerstvením připraven doprovodný program s ukázkou práce psovodů Městské policie Ostrava, prohlídkou hasičské techniky, vystoupením dětí ze základních škol Bohumínská, Chrustova a Škrobálkova.

Od 17 do 18 hodin se uskuteční koncert kapely Banda del caffe.

Slezskoostravská radnice byla postavena v roce 1913 podle projektu architekta Viktora Šulce, kdy převzala funkci staré polskoostravské radnice. Radnice stojí na nároží ulic Těšínské (dříve třída císaře Františka Josefa a v období protektorátu Adolf Hitler Strasse) a Keltičkovy (dříve Jaklovecké).

Je postavena v pozdně historizujícím slohu kombinující formy české novorenesance s jinými historizujícími prvky a zejména v interiérech doplněnými o secesní tvarosloví.

V interiéru je nejzajímavější hlavní schodiště s dochovanými svítidly, supraportou nad dveřmi k bočnímu schodišti a štukovou výzdobou hlavního sálu, který v současnosti slouží jako obřadní síň s varhanami nainstalovanými v 90. letech 20. století.